Anasayfa / ANALİZ / EK PUAN BAŞARI SIRASI NEDİR?

EK PUAN BAŞARI SIRASI NEDİR?

Bu sene ek puan kaldırıldı, ancak kazanılmış hak olduğu için 2012 Mart itibariyle liselere kayıtlı olan adaylar ek puan almaya devam edecek. Bu sene için şu anda 12.sınıfta olanlar ek puan alamayacak (sınıf tekrarı yapmadıysa) geçtiğimiz yıl ve yıllarda mezun olmuş adaylar ise alabilecek.

Bu durum çok fazla talep gören hemşirelik, İlahiyat, Çocuk Gelişimi, Okul Öncesi Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği gibi ek puan ile gidilebilen bütün programların başarı sıralarını etkileyecek.

EK PUANLI BAŞARI SIRASI NEDİR?

Ek puanlı başarı sırası; meslek lisesi öğrencilerinin sonuç belgelerinde bulunan, ilgili puan türünde ek puan alan adaylar arasında kaçıncı sırada olunduğudur. Daha net anlaşılması için konuyu örnek bir sonuç belgesi üzerinden değerlendirelim:

SONUÇ BELGESİ ANALİZİ

İlk sütundaki değer ham puanınızdır. Bu sütunda bütün puan türlerine ait ham puanlarınızı görürsünüz. Ham puan obp (Ortaöğretim başarı puanı) veya ek puan eklenmemiş puandır.

İkinci sütunda ham puanınıza karşılık gelen başarı sıranız bulunur. Tüm adayların obp veya ek puan eklenmeden önceki başarı sıralarını ifade eder.

Üçüncü sütunda yerleştirme puanınızı görürsünüz. Bu sütundaki puan, ham puana obp”nin eklenmesi sonucu ortaya çıkar.

Dördüncü sütunda ise obp ekli yerleştirme puanınızın sıra karşılığını görürsünüz, yani okuldan gelen puan (obp) eklendikten sonraki başarı sıranız. Ek puan almayan adaylar veya ek puan alıp da, farklı bir program tercih etmek isteyenler için tercihlerde kullanılacak veri budur.

Beşinci sütunda ise ham puana obp ve ek puan eklenmiş puanınızı, yani ek puanlı puanınızı görürsünüz.

Son sütun yani altıncı sütun ise en çok kafa karıştıran; bu sene daha da fazla kafa karıştıracak bir değeri ifade eder. Bu sütunda ilgili puan türünde ek puan alan adaylar arasındaki sıranızı görürsünüz. Yani buradaki hesaba bütün adaylar dahil değildir, sadece o puan türünde ek puan alan adaylar dahildir.

İşte bu noktada dikkat etmemiz gereken bir durum var, bu sene şu anda 12.sınıfta olup sınava giren adaylar ek puan alamayacak, bu durumda ek puanlı sıra hesabına dahil olan adayların sayısı önemli ölçüde azalacak. Örneğin geçen sene ek başarı sırası 65-66 bin olan aday ilahiyat kazandı. Ancak bu sene siz sonuç belgenizde 30-40 bini gördüğünüzde; “Kesin ilahiyat gelecek” diye düşünmemelisiniz. Çünkü bu hesaplamaya giren aday sayısı azaldığı için sıranız doğal olarak ilerleyecek.

(Konuyu kavrayamayan arkadaşlar için video da hazırladık. Yazımızın sonundan videomuza ulaşabilirsiniz…)

ÖSYM YERLEŞTİRMELERDE SADECE EK PUAN ALANLARI DEĞERLENDİRMEZ!

İlahiyat örneğinden devam edersek, Ösym, sadece ek puan alanları değil; ilahiyatı tercih eden bütün adayları dikkate alır yerleştirme yaparken. Bu durumda sizin ek sıranız bu sene 30-40 bin olsa da ilahiyat kazanamayabilirsiniz. Bu durum ek puan ile gidilen Hemşirelik-Bilgisayar Öğretmenliği-Okul Öncesi Öğretmenliği gibi bütün programlar için geçerlidir.

PEKİ NE YAPACAĞIZ?

Ek puan alan adaylar tercihlerini sonuç belgesinde olmayan (aslında olması gereken) bir veriye göre yapmalıdır. Yani ek puanlı yerleştirme puanının genel sıradaki karşılığını bularak tercih yapılmalıdır. Üstteki sonuç belgesi örneğinden gidelim. İlgili adayın Ek puanlı yerleştirme puanı 315,901, işte biz bu puanı ek puan almadan alsaydı, yani bu değer 3.sütunda yazsaydı, 4.sütundaki başarı sırası ne olurdu, bunu bulmamız gerekiyor. Bunu biz elimizdeki dosyalar ile kolaylıkla bulabiliyoruz, siz bulmak isterseniz, ek puanlı olarak ulaştığınız puana, ek puan almadan ulaşmış bir arkadaşınızın sonuç belgesine ulaşmalısınız.

ÖSYM”YE ÖNERİ

Ösym”nin kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için sonuç belgelerinden 6.sütunu kaldırması;bunun yerine ek puanlı yerleştirme puanının genel sıradaki karşılığını koyması yerinde olacaktır.

KONUYLA İLGİLİ KANALIMIZDA YAYINLADIĞIMIZ VİDEO

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir