Anasayfa / ANALİZ / CORONA GÖLGESİNDE ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ

CORONA GÖLGESİNDE ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ

Gençlerin Covid-19 gölgesinde hazırlandığı YKS geride kaldı. Bu zorlu süreçte YÖK adaylara destek olmak ve onları rahatlatmak amacıyla, bu seneye özel olmak üzere, lisans barajının 170’e çekilmesi ve TYT süresinin uzatılması gibi radikal değişiklikler yaptı. Bu da tercih potasındaki aday sayısını bir hayli arttırdı.

LİSANS BARAJININ 170’E DÜŞÜRÜLMESİ

PUAN TÜRLERİNE GÖRE BARAJI GEÇEN ADAY SAYILARI
 201920202020-2019 FARKI
TYT1.275.9571.414.671138.714
SAYISAL484.820693.440208.620
EŞİT AĞIRLIK824.492999.313174.821
SÖZEL862.628823.330-39.298
*2019 için 180; 2020 için 170 puan baz alınmıştır.

Barajın 170’e düşürülmesi, her ne kadar Corona sürecinde öğrencileri rahatlatmaya dönük bir hamle gibi görülse de; barajı geçen aday sayısının artması ve doluluk oranının yükselmesi de hedeflenmişti. Öngörüldüğü gibi barajı geçen aday sayısı yükseldi. Aşağıdaki tablodan da göreceğiniz gibi, sözel puan türü haricindeki tüm puan türlerinde tercih potasına giren aday sayısı arttı. Bunun doluluk oranına ne derece etki edeceğini hep birlikte göreceğiz.

ÖNLİSANSTA SÜRPRİZ SONUÇLAR GELEBİLİR

Lisans barajını geçen aday sayısındaki artışın bir yansıması da önlisans programlarına olabilir. Lisans programlarına yönelen aday sayısındaki artış, önlisans programlarında, özellikle düşük başarı sıraları ile alan programlarda rahatlama sağlayabilir. Bu nedenle önlisans tercihi yapacak adayların tercih listelerini geniş bir aralıktan hazırlamaları önerilebilir. Bu sene birçok aday önlisansta beklediğinden daha iyi programlara yerleşebilir.

TERCİH EĞİLİMİ

Salgın sınava hazırlık sürecini etkilediği gibi, tabi ki tercihin dinamiklerini de etkileyecek. Adaylar ve veliler tercih yaparken, salgının etkilerini düşünerek listelerini hazırlayacaklar. Online eğitimde daha başarılı üniversiteler ve sağlık bilinci yüksek şehirler daha çok; salgından daha çok etkilenen şehirler daha az tercih alabilir.

ŞEHİR DIŞI TERCİHİ

Covid-19 ile ilgili belirsizliğin devam etmesi ve ekonomik sebepler başta olmak üzere birçok nedenle ailelerin, özellikle vakıf üniversitelerine ve şehir dışına çocuklarını gönderme konusunda daha iştahsız olduğu bir tercih dönemi geçirebiliriz. İstanbul’un salgın sürecindeki durumu düşünüldüğünde, anne-babalar çocuklarını bu şehre göndermek konusunda daha az istekli olabilir ve İstanbul’daki üniversitelerin sıralamalarında gerilemeler yaşanabilir.

Bu eğilim doluluk oranlarına olumsuz etki edebilir. Ancak barajı geçen aday sayısındaki ciddi yükseliş nedeniyle, geçtiğimiz yıl dolmayan lisans programlarında tercih sayısının artmasını bekleyebiliriz.

MEZUNA BIRAKMA

Üniversitelerin açılış tarihi, eğitimin hangi modelle yapılacağı, online-uzaktan eğitimde kalite, salgının ne zaman son bulacağı gibi soru işaretlerinin bolca olduğu bir yılda; hedeflediği programa ve üniversiteye başarı sırası yetmeyen adaylar, farklı bir programa gitmek yerine, bu belirsizlik ortamında, üniversite hayalini bir sene erteleyebilir.

BİLGİSAYAR-SAĞLIK PROGRAMLARINA İLGİ      

Covid-19 sürecinde bilişim ve sağlık sektörünü, haber programlarında, sosyal medyada ve çevremizde daha çok duymaya başladık.

Sağlık mensuplarının bu dönemde gösterdiği çaba ve fedakârlık saygıyla karşılık buluyor. Virüs bulaşması sonucu kaybettiğimiz sağlık çalışanları hepimizi üzüyor. Tüm bunlar sağlık sektörüne istihdam sağlayan tüm programların daha çok konuşulması ve değer kazanması anlamına geliyor.

Uzaktan eğitim için gerekli altyapıya sahip teknoloji firmalarının, online toplantı-görüşme imkanı sunan uygulamaların değerlerinin ise katlanarak arttığını görüyoruz. Tercih fuarlarının dahi sanal olarak yapıldığı bu dönemde bilişim dünyasına istihdam sağlayan programlar öne çıkıyor.

Tercih dönemlerinde gündemde olan programların daha çok tercih edilmesi alışkanlığının devam edeceğini düşünürsek, bilişim ve sağlık sektörü ile ilgili programlarda hareketlenme olabilir. Bilgisayar-Yazılım Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Hemşirelik gibi programları yazacak adayların buna dikkat ederek tercih listelerini hazırlamaları gerekiyor.

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

DHBT NEDİR? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait, imam-hatip, müezzin-kayyum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir