Anasayfa / ANALİZ / ENGELLİLERE EK PUAN VAR MI?

ENGELLİLERE EK PUAN VAR MI?

Engellilere ek puan konusu, adaylar tarafından çok fazla bilinmeyen bir konu. Üstelik tercih danışmanlığı hizmeti veren birçok rehber öğretmene sorduğunuzda da engellilere ek puan olup olmadığı konusunda net bir fikirleri olmadığını görebilirsiniz. Buradaki en önemli sorun ise, konunun muhatapları olan engellilerin haklarının farkında olmaması. Önceki yazılarımda da amaç edindiğim gibi, haklarından haberdar olmadığı için mağduriyet yaşayan engelli adaylara yardımcı olmayı hedefliyorum.

ENGELLİLERE EK PUAN VAR MI?

Engelli adayların ek puan hakkı var. Ancak bununla ilgili bazı detaylar var. Yazımda bunlara değineceğim.

EK PUAN ALMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Ek puan alabilmeniz için (aynı zamanda sınavlarda engellilere sunulan imkanlardan faydalanabilmek için) ÖSYM‘nin engelinizden haberdar olması gerekiyor. Bunun için ÖSYM‘nin belirlediği 4 evrakı süresi içerisinde ÖSYM‘ye göndermeniz gerekiyor. Bu evrakların neler olduğunu ve başvuru adımlarını nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini öğrenmek için SINAVLARDA ENGELLİLERE SAĞLANAN KOLAYLIKLAR yazımı okumanızı öneririm. İlgili yazımda detaylar olduğu için, ek puan ile ilgili kılavuz maddesine geçiyorum.

KILAVUZDA YER ALAN İLGİLİ MADDE

YKS başvuru kılavuzunun 7.9. maddesinde engellilere ek puan ile ilgili bilgiye yer veriliyor. Madde şu şekilde:

“Bedensel özelliklerinde ağır derecede ve sürekli olarak işlev kaybı veya bozukluğu (bütün düzeltmelere rağmen bedensel, görme veya işitme gücünde tam ya da önemli ölçüde eksiklik) olması nedeniyle eğitim-öğretim hizmetlerinden yeterince yararlanamayan adayların seçme ve yerleştirme işlemleri engel türü, engel derecesi, puanları ve tercihleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Sağlık kurulu raporlarında belirtilen engel türü ve engel dereceleri, ÖSYM tarafından incelenecek, adayların engelleri nedeniyle ayrı bir seçme ve yerleştirme işlemine tabi tutulup tutulmayacakları bu incelemelerin sonuçlarına göre belirlenecektir.
Değerlendirme işleminde engel türü ve derecesi dikkate alınarak işlem yapılan adayların Sınav Sonuç Belgesi de buna uygun olarak düzenlenmiş olacaktır.”

MADDEYİ YORUMLAYALIM

İlgili maddede açıkça belirtildiği gibi engelli adaylar ayrı bir değerlendirmeye tabi tutuluyor ve engel türüne, engel derecesine, puanlarına ve tercihlerine bakılarak yerleştirme işlemi yapılıyor. Buradan engelli adaylara ek puan verildiğini açıkça görebiliyoruz.

BAŞVURU ESNASINDA ENGELLİ OLDUĞUNU BELİRTEN TÜM ADAYLARA EK PUAN VAR MI?

Engelli olduklarını beyan eden tüm adaylara ek puan verilmiyor. İlgili maddede geçen:”Sağlık kurulu raporlarında belirtilen engel türü ve engel dereceleri, ÖSYM tarafından incelenecek, adayların engelleri nedeniyle ayrı bir seçme ve yerleştirme işlemine tabi tutulup tutulmayacakları bu incelemelerin sonuçlarına göre belirlenecektir.” cümlesi, Ösym’nin engel türü ve derecesini dikkate aldığını; adayın engelinin, eğitim-öğretim hizmetlerinden yararlanmasına engel olacak seviyede olmadığına kanaat getirdiği durumlarda ek puan vermediğini anlıyoruz.

EK PUAN NE KADAR?

Kılavuzda engellilere verilen ek puan ile ilgili bir katsayı yer almıyor. İlgili maddede de belirtildiği gibi, Ösym, engel türü ve derecesine göre vereceği ek puana kendisi karar veriyor. Bu nedenle sınav öncesinde engelli bir adaya ne kadar ek puan alacağını söylememiz mümkün değil. Ancak engel derecesi yüksek ve eğitim-öğretim açısından daha dezavantajlı adaylara daha fazla ek puan verildiğini söyleyebiliriz.

ÖRNEK YERLEŞTİRME SONUÇ BELGELERİ

Kılavuzdan aldığımız bu maddede “ek puan” ibaresi olmadığı için kafaları karışan adayların konuyu daha iyi anlayabilmesi adına, iki adet sonuç belgesini buraya bırakıyorum. Sonuç belgelerinden ne kadar ek puan verildiğini görme şansımız olmasa da; adayların ek puan aldığını net olarak görebiliyoruz.

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

DHBT NEDİR? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait, imam-hatip, müezzin-kayyum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir