Anasayfa / ANALİZ / 2016 YGS SIRALAMA ANALİZİ

2016 YGS SIRALAMA ANALİZİ

Bu yazımızda 25 Martta açıklanacak puan ve sıraların nasıl olabileceği ile ilgili bir tahminde bulunacağız. 2016 YGS geride kaldı. Öğrenciler büyük bir merakla sonuçların açıklanmasını bekliyor. Tahmin edildiği gibi geçtiğimiz yıla göre daha kolay bir sınav oldu.

Öncelikle ders bazında analizini yapalım:

TÜRKÇE TESTİ

Türkçe testi geçtiğimiz yıldan en fazla ayrışan test oldu. 2016 Türkçe net ortalaması YGS tarihinin en düşük neti oldu ve 15,9 olarak gerçekleşti. Adaylar bu sene beklendiği gibi geçen yıldan daha kolay bir Türkçe testi ile karşılaştı. Daha kısa ve anlaşılır paragraflar, daha net ifadeler sınavı kolaylaştırdı. Elimizdeki verilere ve öğrencilerimizin yorumlarına bakıldığında Türkçe testi konusundaki beklentim 19-21 arası bir Türkiye ortalaması; 20 netin altında yapan adayların daha dezavantajlı olmak üzere, tüm adayların 2015 verilerinden daha geride olacağı yönündedir.

SOSYAL BİLİMLER TESTİ

Sosyal Bilimler testinde zorluk seviyesi olarak geçtiğimiz yıla göre çok büyük bir fark olmamakla birlikte; Felsefe ve Din Kültürü sorularının öğrencileri daha fazla zorladığını gördük. Tarih-Coğrafya-Felsefe ve Din Kültürü testlerinin her birinin puan türlerine katkısının aynı olduğunu düşündüğümüzde, Tarih ve Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü testlerindeki düşük ortalamaları dengeleyecek ve geçen yıl 10,40 olan Sosyal Bilimler test ortalamasına yakın bir ortalama gelecektir. Tahminimiz; Türkiye ortalamasının 10-12 arası olacağı ve yığılmanın daha aşağılarda olacağından; 30 üzeri net yapan adayların geçtiğimiz yıla göre daha avantajlı olacağı yönündedir.

MATEMATİK TESTİ

Matematik testinin zorluk seviyesini 2015”e göre bir seviye daha düşük olarak tahmin ediyoruz. Arada çok büyük bir fark olmasa da 2016 Matematik testinin 2015’e göre bir nebze daha kolay olduğunu ve ortalamanın yükseleceğini tahmin ediyoruz. Türkiye ortalaması olarak tahminimiz 2016 Matematik testi ortalamasının 2014 Matematik testine çok yakın olacağı yönündedir. 6-7 arası bir Türkiye net ortalaması beklediğimiz Matematik testinde, ayırt edici soruların az olması sebebiyle, çalışan adayların kazanımı daha düşük olacaktır.

FEN BİLİMLERİ TESTİ

Fen Bilimleri testinin 2015”e göre bir seviye daha zor olduğunu tahmin ediyoruz. Türkiye ortalaması olarak tahminimiz 4-5 nettir. Bu da geçtiğimiz yıla göre Fen Bilimleri testinin etkisinde önemli bir değişiklik olmayacağını göstermektedir.

SORU İPTALLERİ

Analize geçmeden önce iptal olma ihtimali olan sorulardan bahsetmeliyiz. Biz bu analizimizde yer alan tahminlerimizde iptal olan soru yokmuş gibi davrandık. Çünkü bu yazının yayımlandığı tarihte ÖSYM tarafından resmi olarak herhangi bir iptal duyurusu yapılmadı. İptal olması halinde tahminlerimize iptal sorusu kadar ekleme yapabilirsiniz. Örneğin bir matematik sorusu iptal edilirse, Matematik Türkiye ortalaması tahminimiz 7-8 arası olarak değişecektir.

GENEL ANALİZ ve TAHMİN

Tüm testleri genel olarak analiz ettiğimizde; 2015’e göre en büyük sapmanın YGS 3-4 sıralarında olacağını tahmin ediyoruz. Örneğin 2015”te YGS 3-4 Puan türlerinde 40 bininci olabilecek netleri yapan bir öğrenci, aynı netleri 2016 YGS”de yaptığında sıralaması 80 binlere gelebilir. Bunun en büyük sebebi; 2016 YGS”nin geçtiğimiz yıla göre en kolay testinin Türkçe testi olmasıdır. YGS 3-4 kadar olmasa da; YGS 5-6 puan türlerinde de ciddi bir gerileme olacağını tahmin ediyoruz. YGS 1-2 puan türlerinde de bir miktar gerileme olacak. Ancak Fen ve Matematik testinin geçen seneye göre çok farkının olmaması nedeniyle, bu gerileme diğer puan türleri kadar olmayacak.

Özetle geçtiğimiz yılların verilerine baktığımızda, 2016 YGS”nin, 2014 YGS ile benzerlik gösterdiğini görüyoruz. Bu nedenle net-puan hesabı yaparken adayların puanza gibi sitelerin 2014 verilerine bakarak %10-15 gibi yanılma payı koymalarını tavsiye ediyoruz. 

Ayrıca öğrencilerin 2015 verilerine göre hesaplama yapan internet sitelerine girip, sıralamalarını ve puanlarını yüksek görerek umutlanması da doğru olmayacaktır. Bu sınav açıklandığında hayal kırıklığını arttıracaktır. Bu yüzden 2015 verilerini baz almak doğru olmaz…

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir