Anasayfa / ANALİZ / İLAHİYAT LİSANS TAMAMLAMA

İLAHİYAT LİSANS TAMAMLAMA

09/05/2018 Tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 5.maddesine eklenen “Geçici MAdde 77” ile önlisans ilahiyat mezunlarına lisans tamamlama hakkı verilmişti.

İlgili Madde:

GEÇİCİ MADDE 77- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ilahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir.”

Birçok uzman tarafından eşitliğe aykırı olduğu düşüncesi ile eleştirilse ve konu Anayasa Mahkemesine taşınsa da, bugüne kadar bu kanun yolu ile 2 defa yerleştirme işlemi yapıldı.

BAŞVURU ŞARTLARI VE KURALLAR

 • 18.05.2018 Tarihinden önce önlisans ilahiyat mezunu olanlar başvuru yapabiliyor.
 • Başvurular doğrudan üniversitelere değil; merkezi sistem ile e-devlet üzerinden yapılıyor.
 • Kontenjanlar Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirleniyor.
 • Diyanet İşleri Başkanlığında görevli olanlara özel kontenjan veriliyor.
 • Adaylar en fazla 20 tercih yapabiliyor. Yerleşen adaylar ertesi yıl tercih yaparsa puanı yarıya düşürülüyor.
 • Önlisans diploma notunuzun 2 katı puanınız oluyor. Örneğin 75 ile mezun olduysanız, yerleştirme puanınız 75*2=150 oluyor.
 • Derslerden muafiyet, kaçıncı sınıftan devam edileceği gibi konularda tüm yetki ilgili fakülteye veriliyor.
 • Diplomada “7141 Sayılı Kanun Uyarınca İlahiyat Lisans Tamamlama Programından Mezun Olmuştur.” ibaresi bulunuyor.

YERLEŞTİRME İŞLEMİ İLE İLGİLİ TÜM USUL ve ESASLAR İÇİN TIKLAYIN…

YERLEŞTİRME SÜRECİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR ve YANITLARI İÇİN TIKLAYIN…

LİSANS TAMAMLAMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?” HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR ve BAŞVURU ADIMLARI İÇİN TIKLAYIN…

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bugüne kadar 2 defa yerleştirme işlemi yapıldı. 10 bin civarı kontenjan açılan bu yerleştirmelerde taban puanlar şu şekilde oluştu:

2018’de en düşük puanla öğrenci alan program, 142,6 Yerleştirme Puanı ile (yani 71,3 diploma notu) Kafka Üniversitesi İlahiyat İkinci Öğretim programı oldu. Diyanet Personeli için ise 135,6 Yerleştirme Puanı ile (yani 67,8 diploma notu) Iğdır Üniversitesi İlahiyat İkinci Öğretim programı oldu.

2018 YILI TÜM YERLEŞTİRME TABAN PUANLARI ve KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYIN…

2019’da en düşük puanla öğrenci alan program, 132,52 Yerleştirme Puanı ile (yani 66,26 diploma notu) Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat İkinci Öğretim programı oldu. Diyanet Personeli için ise 126,28 Yerleştirme Puanı ile (yani 63,14 diploma notu) Kırklareli Üniversitesi İlahiyat İkinci Öğretim programı oldu.

2019 YILI TÜM YERLEŞTİRME TABAN PUANLARI ve KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYIN…

İlahiyat Lisans Tamamlama yerleştirmeleri kanuna dayandığı için ve kanun bu hakkı sadece 18/05/2018 Tarihinden önce önlisans mezunu olanlara tanıdığı için, ikinci yıl taban puanlar düştü. Önümüzdeki yıl yerleştirme yapıldığı takdirde bu puanlar daha da düşecektir. Ancak İlahiyat Lisans Tamamlama programını seneye uygulanmayabilir ve hatta kaldırılabilir.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

İlgili düzelmenin iptali için AYM’ye başvuru yapıldı. AYM Genel Kurulu, sadece İlahiyat önlisans mezunlarına ayrıcalık tanıyan ve YÖK Yasası’na “geçici 77. madde” olarak eklenen düzenlemeyi “eşitliğe aykırı” bularak, 21/09/2019 tarihli kararıyla İPTAL ETTİ.

İPTAL GEREKÇESİ

“Lisans programlarına yerleştirme konusunda kurallar belirlenirken meslekî alanlar arasında sadece birinin seçilerek buna yönelik bazı istisnalar öngörülmesi ancak bunu gerektiren makul bir nedenin bulunması hâlinde adalet ve hakkaniyet ilkelerini ihlal etmez. Ülkemizde lisans eğitimlerini tamamlamak suretiyle bilimsel seviyeleri ve topluma hizmet sunma kapasiteleri arttırılabilecek, yine bu yolla özlük hakları iyileştirilerek moral ve motivasyonları yükseltilebilecek çok sayıda meslek alanı bulunmaktadır. Bu nedenle anılan gerekçenin bir meslek alanı ile ilgili farklı kural getirilmesinin makul bir nedeni olarak görülmesi mümkün değildir.

Öte yandan ülkemizde her yıl çok sayıda öğrenci bir lisans programına yerleşmek üzere Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınavlara girmekte ve bunların sadece belli bir kısmı anılan sınavı başararak lisans programlarına yerleşebilmektedir. Önlisans programlarına yerleşmek için de kural olarak sınav şartı aranmakla birlikte, bu sınavlar lisans programı sınavlarına nazaran başarılması daha kolay sınavlardır.

İlahiyat önlisans mezunları dışındakiler yönünden lisans programlarına yerleşmek için çok sayıda öğrenci ile yarışarak sınavda başarılı olma koşulu aranmaktayken, sadece ilahiyat önlisans mezunları bakımından aynı programa sınavsız ve kontenjan sınırlaması olmaksızın giriş istisnası tanıyan kural bu yönüyle de adalet ve hakkaniyet ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.

Açıklanan gerekçelerle kuralın Anayasa’nın 2. maddesine aykırı bulunarak iptaline karar verilmiştir.”

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARININ TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN…

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Yargı kararları bağlayıcı olduğu için, şu an itibariyle ilahiyat lisans tamamlama programının iptal olduğunu ve kaldırıldığını söyleyebiliriz. Ancak yasayı çıkartan meclis konu hakkında tekrar bir çalışma yapabilir ve yeni bir düzenleme ile bu yolu açabilir. Tabi yeni çıkan düzenlemenin de Anayasa Mahkemesi’ne götürülme ve iptal edilme ihtimali olur.

Lisans tamamlama konusundaki çalışmalar, muhtemelen, formasyon almış mezunların atama sayısından bile az olduğu 2010-2011 yıllarında gündeme geldi. Yasalaşması ise ancak 2018’de olabildi. 2010-2018 yılları arasında açılan fakülteler nedeniyle mezun sayısı olağanüstü arttı. Hatta son birkaç yıldır ilahiyat mezunları atanma konusunda sıkıntı yaşamaya başladılar.

İşte bu nedenlerle artık mezun sayısı ihtiyaçtan da fazla olduğu için, lisans tamamlama konusunda yeni bir yargı düzenlemesi yapılmasını beklemiyorum. Son 2 yerleştirme sürecine başvuran adaylar bu haklarını kullandılar ve bu adaylar için ortada herhangi bir risk yok. Ancak bundan sonrası için önlisans ilahiyat mezunlarına böyle bir yolun tekrar açılacağına ihtimal vermiyorum…

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

DHBT NEDİR? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait, imam-hatip, müezzin-kayyum ve …

2 Yorumlar

 1. Hocam merhabalar.Ben 4.Sınıf tarih ögrencisiyim.Bu sene mezun oluyorum.Aynı zamanda yandal yapıyorum ve ondan da 3 dersim var seneye.Fakat ben bu yıl üniversite sınavina girip ilahiyat okumak istiyorum.Bu şartlarda ilahiyata kayıt olabilirmiyim.Yks sinavına kayıtta bir yüksekögretimde okuyorum maddesini işartetlemistim fakat ben mezun durumunda olurmuyum dersim alttan yok son final sınavlarini da verdim.İki lisans okuyor durumuna girip kayıt sildirme durumu mu gerceklesir

  • MÜRSEL AKGÜNEY

   Yeni kazandığınız yere kayıt olmadan önce mezun olmuş olmanız veya kaydınızı sildirmiş olmanız gerekir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir