Anasayfa / ANALİZ / İLAHİYAT TABAN PUANLARI DÜŞER Mİ?

İLAHİYAT TABAN PUANLARI DÜŞER Mİ?

Tercih zamanı klasik sorularımızdan biri: “Taban puanlar düşer mi?” Gönül ister ki puanlar her sene düşsün ve bütün öğrencilerimiz istedikleri bölümlere yerleşsin. Ancak sınavların birer sıralama sınavı olduğu ve birilerinin elenmek zorunda olduğu unutulmamalıdır.

Önce genel anlamda taban puanların nasıl oluştuğundan bahsedelim. Ardından ilahiyat taban puanları ile ilgili öngörülerimizi paylaşalım.

Bazı öğrenciler taban puanların ÖSYM, üniversiteler veya devlet tarafından belirlendiğini sanırlar. Her sene bu konuda sorulara muhatap oluruz. Ancak gerçek çok farklıdır. Taban puanlar o sene tercihte bulunan öğrenciler tarafından belirlenir. Örneğin Hacettepe Tıp Fakültesi 2018 taban puanı 532,609 kontenjanı 170’tir. (Okul birincisi kontenjanı hariç) Türkiye’de Hacettepe Tıp’ı tercih listesinde bulunduran bütün öğrenciler bir havuzda toplanır. En yüksekten başlayarak bu havuzdan ilk 170 kişi Hacettepe Tıp’ı kazanmış olur. İşte bu havuzda 170’inci sırada yer alan; yani bu bölümü son sırada kazanmış öğrencinin puanı o bölümün o yılki taban puanı olur.

Dolayısıyla taban puanları belirleyen en önemli faktörler; kontenjan sayısı ve tercih eğilimleridir.

Peki, ilahiyat taban puanları ne olur?

Bir örnek verelim: 2013 yılında 6000 civarında toplam kontenjana sahip Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümü tamamen kaldırıldı. İlahiyat kontenjanları ise yaklaşık 4000 arttırıldı. Yani toplamda bu iki bölüm 16 bin kontenjana sahipken, 2014’te 14 bin civarına düşmüş oldu. Bu durumda ilahiyat puanlarının kontenjan düştüğü için yükselmesi beklenirdi, ancak öyle olmadı. Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği seçmek isteyen ancak ilahiyat seçmek istemeyen önemli sayıda öğrenci grubu olduğu görüldü ve ilahiyatın puanları ciddi oranda düştü. Örneğin 2013’te en düşük 343 ile alan ilahiyat, 2014’te 331 ile aldı.

Ancak biz tercih danışmanları taban puanlara hiçbir zaman kıymet vermeyiz. Bizim için önemli olan sıralamalardır. Çünkü taban puanlar çok fazla değişir, ancak sıralamalarda çok büyük farklılıklar yaşanmaz. Ancak öğrenciler sıralamalara değil de genelde puanlara baktığı için bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı duyduk.

Bu sene ilahiyat taban puanlarını etkileyecek birkaç durum söz konusu:

*YGS ortalamalarının geçen seneye göre düşük olması. Özellikle YGS-4 (İlahiyat için gerekli puan türü) puanını en çok etkileyen Türkçe ve Sosyal Türkiye ortalamalarının düşmesi puanların sıra karşılığını olumlu yönde etkiledi. Örneğin geçen sene 269 YGS-4 puanının sıra karşılığı 376bin. Ancak aynı puanı bu sene alan öğrencinin sırası 288bin. Bir diğer ifadeyle bu sene alınan 269 puan geçen senenin 282 puanına karşılık geliyor.

*Her geçen sene olduğu gibi bu sene de ilahiyat kontenjanları artacak. 4-5 üniversitede ilahiyat açılacağını şimdiden duyduk. Bu da 300-400 yeni kontenjan demek. Bu da tabi olumlu bir gelişme.

*Geçen sene kapanan Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünün şoku bu sene atlatıldı.

*Her geçen sene ilahiyata talep artıyor. Toplumda şu anda ilahiyat mezunları “kolay atanan” olarak bilindiği için tercih edenler sürekli artıyor. İmam-hatip mezunu olmayan ancak ilahiyat yazan öğrenci sayısı da yükseliyor.

*Her geçen sene imam hatip mezunlarının sayısı artıyor.

Özet olarak ilahiyat başarı sıralarını etkileyen yukarıda yazmış olduğum 5 maddeye dayanarak tahminim şudur:

İlahiyat başarı sıralarını etkileyen yukarıda yazmış olduğum ve buna benzer çok sayıda gelişme var. Tercih döneminde; öncesinde de yeni birçok gelişme olabilir ve bu tercih eğilimini etkileyebilir. Özetle sıralamaları belirleyen aslında en önemli etken, sizlersiniz. Siz tercih yapacak adayların tercih eğilimi sıralamaları belirliyor. İşte yukarıda da sizin tercih eğiliminizi belirleyebilecek etkenleri sıraladım. Bütün bunlardan sonra yorumum: İlahiyat fakültelerinin başarı sıralarında %5-10 civarında bir yükselme olabilir. Örneğin 150bin ile alan bir ilahiyat bu sene 135-145 bin ile öğrenci alabilir. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi bu sıralama yükselmesi puanların da yükseleceği anlamını taşımıyor. Aksine sıralamalar tahmin ettiğim ölçüde yükselse bile, bu taban puanların 5-10 arası düşeceği anlamına gelir…

Bu yazıyı okuyan her öğrencinin gönlünden geçen üniversiteye ve bölüme yerleşmesini dilerken; yazımızın tamamen bir TAHMİN çalışması olduğunu hatırlatıyorum…

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir