Anasayfa / ANALİZ / İLAHİYATIN ÖNÜ AÇIK MI?

İLAHİYATIN ÖNÜ AÇIK MI?

ÖĞRETMEN OLARAK ATANMA İMKANI

Son yıllarda ilahiyat mezunları İHL Meslek Dersleri ve İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine düşük KPSS puanları ile atanabiliyor. Örneğin 2014 Şubat öğretmen atamasında ilahiyat mezunlarından formasyon almayanlar dahi atanabildiler. Bu nedenle son yıllarda 50-60 gibi çok düşük KPSS puanları, ilahiyat mezunlarının öğretmen olması için yeterli oldu.

İLAHİYAT MEZUNLARININ DİĞER ÇALIŞMA ALANLARI

İlahiyat mezunlarının öğretmenlik dışında, imam-hatip, müezzin, Kur-an kursu öğreticisi, Diyanet personeli gibi devlet memuriyetlerine de atanma şansları var. Bu memuriyetlere atanmak için ise yine KPSS ve ayrıca sözel mülakat gerekiyor. Bunun dışında her lisans mezunu gibi, ilahiyat mezunlarının da akademik kariyer yapma şansları var. Türkiye”de her geçen yıl ilahiyat fakültesi sayısı arttığı düşünüldüğünde, bu alanda istihdam imkanının diğer birçok lisans programına göre daha yüksek olduğu görülecektir.

5 YIL SONRA NE OLACAK?

2016 Yılında ilahiyat fakültelerine yerleşecek adayların 2021′de mezun olacağı düşünüldüğünde(bir çok üniversitede ilahiyat eğitimi 5 yıl) ilahiyat tercih edeceklerin 2021 Yılı istihdam olanakları öngörmeye çalışması gerekiyor.

İLAHİYAT KONTENJANLARI

Son yıllarda ilahiyat fakülteleri ve kontenjanları hızlı bir şekilde artıyor. 2014 yılında kapatılan İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği programının kontenjanları da ilahiyata aktarıldıktan sonra kontenjanlar daha da yükseldi. 2015 yılında ilahiyat fakültelerine kayıt yaptıran öğrenci sayısı tam olarak 14.191 oldu. İlahiyat mezunları ile aynı haklara sahip İslami İlimler programlarına ise 2.290 kayıt gerçekleşti. Açıköğretim önlisans ilahiyat öğrencileri için DGS ilahiyat kontenjanı ise 2015 yılında 4.667 oldu. Bu üç rakamı topladığımızda karşımıza 21.148 gibi çok ciddi bir sayı çıkıyor. 5 yıl sonra, bir yılda 21 bin mezun rahatlıkla iş bulabilir mi? 

İMAM-HATİP ÖĞRENCİ SAYILARI

Bu olumsuz tablodan sonra, olumlu bir kaç veri paylaşalım:

Hali hazırda meslek dersleri veya din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olanların, kamuda farklı kadrolara geçiş yapması, ilahiyatın günümüzün siyasi atmosferinde cazip olması da yeni mezunlar için bir avantaj tabi ki…

Ayrıca İlahiyat mezunlarının öğretmen olarak atanabileceği imam hatip lise ve orta okullarının sayısı sürekli artıyor.

Konu ile ilgili son yıllardaki imam-hatip öğrenci sayısı ile ilgili istatistik tablosu:

kaynak: http://egitimsen.org.tr/2015-2016-egitim-ogretim-istatistikleri/

Tabloda da görüldüğü gibi her geçen yıl imam hatip öğrenci sayısı, bununla birlikte okul ve sınıf sayısı da artıyor, bu da Meslek Dersleri Öğretmenine olan ihtiyacı artırıyor. Ayrıca ilköğretimde seçmeli olarak okutulan Kur-an”ı Kerim ve Siyer dersleri de Din Kültürü Öğretmenine olan ihtiyacı artırıyor.

DEĞERLENDİRME

İlahiyat mezunlarının istihdam alanları geniş olsa da; 21 bin mezuna her yıl istihdam açmak kamu açısından mümkün görünmüyor. 

Bu anlamda ilahiyat mezunlarının KPSS yolu ile öğretmen olmasının her yıl biraz daha zorlaşacağını düşünüyorum. Nitekim geçtiğimiz 2015 Eylül atamasında başvuran aday sayısı olağanüstü yükseldiğinden, atanamayan birçok ilahiyat mezunu oldu. Bu adayların önemli bir kısmı 2016 Şubat alımlarında atanacak olsa da, geçtiğimiz yıl olduğu gibi formasyonsuz ilahiyat mezunlarının dahi atanacağı bir ortam beklemiyorum. Bu tablonun da her geçen gün biraz daha olumsuza döneceğini tahmin ediyorum. Önümüzdeki 2016 Ağustos-Eylül atamasından bunun emarelerini göreceğiz.

Yapmış olduğum değerlendirmeden “İlahiyat artık okunmaz” sonucu çıkmamalı. Sadece atamaların eskisi kadar kolay olmayacağını anlatmaya çalıştım. Önümüzdeki yıllarda ilahiyat mezunlarının atanmaları, günümüze göre zorlaşacak olsa da; eğitim fakültelerindeki bir çok programa göre durumunun daha iyi olacağını da belirtelim. 

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

4 Yorumlar

  1. İLAHİYAT BÖLÜMÜ OKUMAYI DÜŞÜNÜYORUM ACABA BİLGİSİ OLAN VAR MI ATANAN Bİ MESLEK Mİ ÇOK ZOR MU ? BİLGİ ALABİLİR MYM? 🙂 VE TEŞEKKÜRLER

    • MÜRSEL AKGÜNEY

      Aslında genel olarak bu sorunun cevabını vermeye çalıştım…

    • Kardeş çok zor değil çalıştığında gayet iyi şeyler yapabilirsin. Atanma durumunu arkadaş yazmış. İlahiyattakilerin farkı bu bölümü islamı öğrenmek ve öğretmek için okumaları o yüzden sıkı çalışmalısın mola verecek çok zaman olmuyor.

    • Umarım istediğin bölüme gitmişsindir Allah kolaylık versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir