Anasayfa / ANALİZ / POMEM İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

POMEM İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

POMEM konusu hakkında tarafıma birçok soru geldiği için; merak ettiğiniz birçok hususu elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

POMEM NEDİR?

Lisans ya da önlisans mezunlarının KPSS sonuçlarıyla başvuracağı polis memuru yetiştiren eğitim merkezidir. Açılımı “Polis Mesleki Eğitim Merkezi”dir. Pomem’e girişte etkili olan 3 aşama vardır:

1) KPSS P3 puanı
2) Ön sağlık muayenesi ve Spor
3) Sözlü Mülakat

Bunlardan Spor ve KPSS puanları %25’er; Sözlü Mülakat puanı ise %50 etkiler. Yani aslan payı Sözlü Mülakatta. Bu nedenle, KPSS ve Spor 100 olsa bile elenebilirsiniz veya KPSS 60-70; Spor 60 olsa bile kazanabilirsiniz.

POMEM’e başvurabilmek için KPSS P3 türünde; Önlisans mezunları için en az 70; Lisans mezunları için en az 60 puan almanız gerekiyor. Ayrıca 100 lira başvuru ücreti var.

POMEM MÜLAKAT AŞAMALARI NELERDİR?

Birincisi Ön sağlık muayenesi ve Spor(parkur); (ikisi aynı gün içinde oluyor). İkinci aşama ise Sözlü Mülakat aşaması.

ÖN SAĞLIK MUAYENESİ

Ön sağlıkta boy kilo endeksine bakıyorlar. Bu değerin 18-27 aralığında olması gerekiyor. Makine otomatik olarak hesaplayıp çıkartıyor. Ondan sonra vücuda bakıyorlar; ayaklara, kollara, dizlere, bir yara-bere; engel olacak bir husus var mı diye; daha sonra renk körlüğü için 5-6 tane ayrı ayrı sayı okutuyorlar. Bu şekilde o aşama bitiyor. Ön sağlık muayenesinde elenen pek olmuyor, az farkla fazla-eksik kilosu olanlar için de, koşup ter atmasını veya su içmesini söyleyip tekrar hesaplıyorlar. Vücutta bariz bir kusur yoksa bu aşamada eleme pek olmuyor. Tabi sizi muayene eden kurulun yapısına göre bu durum değişebilir.

SPOR PARKURU

Ön sağlıktan çıktıktan sonra ise hemen parkur için spor alanına alınmıyorsunuz. Öğle arası girebilir, komisyon hazırlığı uzun sürebilir; 2-3 saat hatta bazen aksilikler yaşanırsa 6-7 saat bile bekleyebilirsiniz. Bu nedenle; spor kıyafetlerini koyduğunuz çanta ya da poşetin içine mutlaka atıştırmalık bir şeyler ve içecek koyunuz; parkurdan önce enerjiniz düşmesin.

Spor parkurunda en az 60 puan almamız gerekiyor. Erkeklerde 48; kadınlarda 50 saniyeye kadar bitirmeniz gerekiyor. Eğer süreyi aşarsanız eleniyorsunuz. Sporda her saniye 5 puandır. Yani bir erkek 48, kadın 50 yaparsa 60 alır. Bir erkek 47, kadın 49 yaparsa 65 alır.

Pomem’i kazanan bir adayın yorumu:“Ben sınavdan önce hazırlık yaparken deneme parkurlarında genelde 45 saniyede bitiyordum. Ama sınavda susuz bitkin hâlde sınava girmeme ve hatta denge topunda 2 saniye aksamama rağmen 43 saniyede bitirmiştim. Bu yüzden parkuru dert etmeyin. İçinizde inanç varsa kolayca bitirirsiniz emin olun. Mesele ciddiye alıp konsantre olabilmek.”

Spor bittikten sonrada, geçtiyseniz sözlü mülakat yeriniz açıklanıyor. Ortalama 1-1.5 ay içinde de sözlü mülakata giriyorsunuz. Sözlüye genelde erkekler önce; kadınlar son günlerde girerler.

SÖZLÜ MÜLAKAT

Sözlü mülakatta, odaya girdiğinizde içeride 4 kişi olur genelde. Vali yardımcısı, emniyet müdürü gibi üyeler ve bir de psikolog olur. İçeri girince adınızı soyadınızı söyledikten sonra masada ters çevrili duran ve içinde soru bulunan kısa kağıtlardan bir tane seçmenizi; okuyup cevaplamanız gerektiğini söylerler. Psikolog sizin hal hareketlerinizi ölçüp puanlar. Bu noktada genel ahlak ve görgü kurallarına uygun olmayan davranış-ses tonu-jest ve mimikler size puan kaybettirir.

Mülakat 1 dakika da sürebilir 10 dakika da sürebilir. Sizi, hal ve hareketlerinizi ölçerler. Kısa ya da uzun sürmesi elendiğiniz anlamına gelmez. O an vakit çoktur, kişi azdır veya gerçekten sever muhabbetinizi o yüzden uzatırlar ya da vakit dardır hemen 2 dakika geçmeden çıkartırlar. Yani erken bitti elediler; geç bitti elemek için sordular da sordular gibi yorumlar doğru değil. Sordukları sorulara mutlak doğru cevap vereceksin; veremezsen elenirsin diye bir kural yok. Bilmiyorsanız, “Bu konu hakkında bilgim yok” veya “Bilmiyorum” diyebilirsiniz. Yanlış cevap vermekten, hele de saçmalamaktan-kekelemekten iyidir. Bilginiz sınırlıysa: “Bildiklerim bundan ibaret efendim.” diyebilirsiniz. Önemli olan hal ve hareketleriniz ile üslubunuz ile “Bu çocuk polis olur.” imajını ve ciddiyetini orada yansıtmanızdır. Çünkü polislik disiplin isteyen, belirli bir davranış kalıbını gerektiren bir meslektir. Bu nedenle, vereceğiniz ciddiyetten uzak, lakayt, ilgisiz, makul olmayan yanıtlar elenmenize yol açabilir.

Sözlü mülakatta en az 70 puan vermeleri gerekiyor. Ne yazık ki sözlü mülakat bitince spordaki gibi hemen puanlarınızı öğrenemiyorsunuz. Hatta mülakat puanını hiç öğrenemiyorsunuz. Sonuç açıklanınca kazandıysanız en az 70 aldığınızı anlıyorsunuz; kazanamazsanız da size 70 altı vermişler diye yorum yapıyorsunuz. Yedeklerde olursanız da 70 vermişler ama bana yetmemiş diye yorum yapıyorsunuz. 

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Sözlü mülakat tamamen bittikten sonra açıklanmasını ortalama 1 ay beklersiniz. İlk giren erkek grubu daha çok; son giren kadınlar grubu daha az bekler. 23.dönemde ilk başvuru Ekim ayındaydı; tüm sınavlar olup sonuçların açıklanması 15 Martı buldu. Eğitim ise 18 Martta başladı. Yani arada 6 aylık süreç söz konusuydu.

İNTİBAK EĞİTİMİ

POMEM kazandıktan sonra ortalama 10-15 günlük bir intibak eğitimi verilir. Burada grup grup hastaneye götürülüp muayeneden geçirilirsiniz. Sorunlu olan varsa: örneğin böbrek taşı, görme bozukluğu, el titremesi, taşıyıcı hepatit b gibi hastalıkları elenme sebebidir. Ama hemen o an elendiğiniz söylenmez. Sağlık raporlarınız doldurulur. Daha sonra bu raporlar toplanır Ankara Polis Akademisi’ne yollanır. Orada sorunlu görünen öğrencilerin dosyası geri okula gelir ve tekrar Ankara’ya; onların söyleyeceği herhangi bir hastahaneye muayene için çağrılırlar. Bu yüzden düzeltilebilir sorunu olanlar, örneğin böbrek taşı gibi, o arada, intibaktan sonra eve gidince çözmeye çalışabilir. Çağrılınca da aynı sonuç çıkarsa elenirler. Ayrıca Ankara’ya çağrılmadan düzeltilemez kusur görünüp direk ilişkisi kesilen öğrenciler de olabilir. Mesela taşıyıcı hepatit varsa ya da psikolojik bir hastalık tespit edildiyse, sağlık raporu veren hekimler tarafınca direk ilişik kesilebilir.

Bu durumlarda yürütmeyi durdurma davası açma hakkınız vardır. Dava 20 iş gününde olumlu sonuçlanırsa okula geri dönebilirsiniz. Bu aşamada da mahkeme kararını beklersiniz. Mahkeme kararı 1 ayda da çıkabilir; 2 yılda da.

İntibakta, sağlık muayeneleri hariç, yıldırma eğitimi verilir. Güneşin altında bekletilip; şınav, mekik, çök-kalk, komando yürüyüşü, ayı yürüyüşü yaptırılır, istikamet verdirilir. Bunun sebebi, pes edeceklerin hemen bu ilk aşamada pes etmesini sağlamaktır.

POMEM EĞİTİMİ

İntibaktan sonra 2 yarıyıl halinde eğitim olur. Sınıflara girip dersleri görürsünüz. İlk yarıyılda 8 ders vardır; 5’i sınıfta geçer; 3’ü uygulamalı olur. Bunlar silah ve atış, Beden eğitimi, Polis müdahale yöntem teknikleridir. İkinci dönem meskun mahal eğitimi verilir. Biber gazının tadına baya bir bakarsınız. Derslerden kalan olmaz. Önceden çalışma soruları verilir; genelde herkes kolayca geçer. Geçme notu 60’tır. Bu nedenle eğitimden geçme kalmayı dert etmeyin. Ancak sıralamaya göre atamada şehir seçeceksiniz. Bu yüzden şehir hedefiniz varsa dersleri önemseyin ve derece yapmaya çalışın.

Ayrıca polis okullarında yerİne göre haftada 1 ya da 2 gün izin verilir ya da hiçbir zaman çarşı izni verilmez. Askerdeki gibi nöbet tutarsınız. 7-9, 3-5 gibi. Kişi sayısına göre ortalama 4-5 günde bir nöbet tutarsınız. Yatakhane-kule-devriye nöbetleri vardır . Her şeyin saati bellidir; belli olmayan da duyurulur. Eğitim genel olarak bir kural-intizam bütünüdür; herkes uymak zorundadır; uymayanlar cezalandırılır. Bu da sizin görevdeyken ciddiyet sahibi olabilmeniz için yapılır.

Şimdilik anlatacaklarım bunlar arkadaşlar. Açıklayıcı olmuştur umarım. Aslında aklıma gelen birçok hadise daha var ama çok uzun tutup sizleri sıkmak istemedim. Yine de aklınıza takılan hususlar olursa sorabilirsiniz. İnşallah sizler de kazanıp polis memuru olabilirsiniz arkadaşlar…

HAMZA POLAT

HAMZA POLAT FACEBOOK SAYFASI İÇİN TIKLAYIN…

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

DHBT NEDİR? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait, imam-hatip, müezzin-kayyum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir