Anasayfa / ANALİZ / PUANLAR DÜŞER Mİ?

PUANLAR DÜŞER Mİ?

Her tercih döneminin en çok merak edilen sorulardan birisi: “Puanlar düşer mi?” Üniversite adayı öğrenciler puanların düşmesi ile daha iyi fakültelere gireceğini hayal ederek, her sene umutla bu soruyu sorarlar. Ancak öncelikle belirtmeliyiz ki; bizim için önemli olan puanlar değil, sıralamalardır.

Tercihlerde Puan Değil Sıralama Önemli

Tercih yaparken kriter olarak sıralamaları kullanmalıyız. Çünkü testlerin zorluk derecesi ve ortalamalarına bağlı olarak puanlarda yıldan yıla büyük oynamalar olabilir. Sıralamalar ise daha güvenilirdir. Tabi ki kontenjan değişimleri ve talep sıralamalar üzerine etki yapar, ancak puanlar kadar büyük farklılıklara çok rastlanmaz.

Sıralamalar Geriler mi?

Sıralamaların gerilemesi veya ilerlemesi ilgili programın kontenjanına ve o programa olan talebin artmasına-azalmasına bağlıdır. Bu durumda “Bu sene sıralamalar geriler-ilerler.” demek doğru olmaz. Bunu her program için ayrı incelemek gerekir. Sitemizde yer alan KONTENJAN DEĞİŞİM TABLOSUNDAN aldığımız verilerle bir yorum yapacak olursak:

  • Tıp kontenjanlarında kontenjan artışı 400 civarında. Ancak üst sıralardaki bazı tıp fakültelerinin kontenjanı azaltıldı. Bu yüzden üst sıralarda hafif ilerlemeler olur. Genelde ise geçen yıl en son 15.100 ile öğrenci alan tıp fakültelerinin bu sene en son 15.500-16.000 arası bir sırada öğrenci almasını bekliyoruz.
  • Hukuk kontenjanlarında kayda değer bir değişiklik yok. Ancak üst sıralardaki hukuklarda kontenjan azalması var. Tıpta olduğu gibi üst sıralarda hafif ilerleme olabilir. Alt sıralarda ise önemli bir değişiklik beklemiyoruz. Ancak bu sene ilk defa uygulanacak 150 bin sınırı nedeniyle vakıflarda hareketlenmeler olabilir ve Kıbrıs Üniversitelerine olan talep artabilir.
  • PDR’de 150 civarı olan kontenjan artışı; Psikoloji programında 1000 civarında. Psikolojide de, PDR’de de sıralarda gerileme bekliyoruz. Ancak bu gerileme Psikoloji için biraz daha fazla olabilir. Ayrıca Hukuk’un TM-3’e alınmasının Psikoloji-Pdr sıralarında bir etkisi olmayacağını belirtelim.
  • Eczacılık, Diş Hekimliği ve Beslenme ve Diyetetik programlarının kontenjanlarında da kısmi artışlar var. Buna göre sıralamalarda çok olmasa da gerilemeler bekliyoruz. Örneğin en son 19.400 ile alan Diş Hekimliği sırası bu sene 20.000-21.000 arasına kayabilir.
  • Hemşirelik programındaki kontenjan azalması ve her geçen yıl sağlık programlarına talebin artması nedeniyle; bu yıl Hemşirelik programının sıralamalarında çok fazla olmasa da ilerlemeler bekliyoruz.
  • İlahiyat ile ilgili analizimiz için TIKLAYINIZ

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir