Anasayfa / ANALİZ / SAĞLIK ATAMA PUANLARI 2020/5

SAĞLIK ATAMA PUANLARI 2020/5

2020/5 Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli pozisyonlara yerleştirme sonuçları açıkladı. Önce birlikte genel tabloyu inceleyelim, ardından program bazında tablolara bakalım.

Tablodan da görüldüğü gibi, önlisans ve lisans atamalarında boş kontenjan kalmamış; lisansta ise sadece 9 boş kontenjan kalmıştır. (Bu 9 kontenjanın tamamı “Perfüzyonist” kadrosuna aittir.)

Atanma oranları lisansta %25, önlisansta %4, ortaöğretimde %5 olarak oluşmuştur. Yani atamalara başvuran her 4 lisans mezunundan biri atanırken; önlisans için her 100 adaydan 4’ü, ortaöğretim için her 100 adaydan 5’i atanabilmiştir. Üstelik bu oranlara, “nasılsa atanamam” düşüncesi ile atamalara hiç başvuru yapmayan binlerce aday dahil değildir.

Şimdi de program bazında atama verilerine bakalım.

Aşağıdaki tablo lisans mezunlarının atama verilerini içeriyor:

Tablo atama puanları üzerinden en düşükten en yükseğe şeklinde sıralanmıştır. Yazının başında belirttiğim 9 boş kontenjan perfüsyonist kadrosuna aittir. Yukarıdaki tabloda en son atanan adayın puanı olduğu için, perfüzyonist kadrosuna 52,78 girilmiştir. Ancak bu kadroya başvuran 1 aday daha olsaydı, boş kontenjan kaldığı için, puanı her ne olursa olsun atanacaktı. Bu durumda bu kadronun taban puanına “0” diyebiliriz.

(Perfüzyon Teknikeri: Kalp ve damar cerrahisi ameliyatlarında yerini almış kalp – akciğer pompası ve kalp, akciğer destek cihazlarının uygulanmasında kalp cerrahına ameliyathane şartlarında yardımcı olacak meslek yüksekokulu düzeyinde eğitim gören Perfüzyon Teknikleri Programını bitirenlere “Perfüzyon Teknikeri” unvanı verilmektedir. https://uskudar.edu.tr/shmyo/perfuzyon-teknikleri )

Atama sayılarına baktığımızda her zaman olduğu gibi “Hemşire” ve “Ebe” kadrolarına en yüksek kontenjanın verildiğini görüyoruz. Bu programları sırasıyla “Fizyoterapist” “Diyetisyen” ve “Psikolog” kadroları takip ediyor.

Taban puanlardaki gerilemenin en büyük sebepleri, 2018 KPSS puanı ile önceki atamalarda atanmış adayların bu atamaya başvurmamış olması ve Covid-19 etkisi ile atama sayılarının bir önceki atamanın yaklaşık 2.5 katı olmasıdır.

Sırada önlisans atama verileri var:

Önlisans tablosuna bakıldığında, en düşük puanla yapılan atamaların “Eczane” “Çevre Sağlığı” ve “Adli Tıp” olduğunu görüyoruz. En çok atama yapılan kadroların da “Tıbbi Sekreter” “Anestezi” “Röntgen” “Laboratuvar” ve “İlk ve Acil Yardım” Sağlık Teknikeri kadroları olduğunu görüyoruz.

Şimdi de ortaöğretim mezunlarının atama verilerine bakalım:

Tabloda görüldüğü gibi, lise mezunları için yapılan atamada “İlk ve acil yardım” ve “Hemşire” olmak üzere 2 kadro sınıfı bulunmaktadır. Atama sayılarının fazla olması nedeniyle “İlk ve Acil yardım” için taban puan 80’in altına düşmüştür.

DEĞERLENDİRME

2018 KPSS’den sonra defalarca atama yapılmasına rağmen, bazı programlarda taban puanın hala çok yüksek olduğunu görüyoruz. Devlete atanma talebi maalesef, arzın çok çok üzerinde. Adaylar için devlet atanmak; “iş garantisi” “düşük mesai-bol tatil” anlamlarını taşıdığı için, belki de daha mutlu olacakları diğer seçenekleri hayatlarına ve düşünce dünyalarına sokmuyorlar. Tek düşüncesi devlete atanmak olan adaylar, yıllarca bunun için okuyup çabaladıklarını düşündüklerinden, KPSS sonrası atanamamak onlar için büyük bir yıkım olabiliyor. Hele de bu atanamama durumu birkaç yıl devam ederse, çevreden gelen tepkilerle birlikte, gençler büyük bir bunalıma girebiliyor.

Toplam istihdam içerisinde Devlet sadece %12 yer tutarken, gençlerin büyük bir çoğunluğunun bu umudun peşinde koşması makul denemez. Gençlerin kariyer hedefi belirlerken daha geniş çerçeveden bakmaları gerektiği bu tablolara ve bu oranlara baktığımızda, bir kez daha ortaya çıkıyor.

Şunu da deneyin

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

DHBT NEDİR? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait, imam-hatip, müezzin-kayyum ve …

2 Yorumlar

  1. özürlü kura çekimi nezaman yapılacak şartlar nedir özürlü memur alımı nerede nerden yapılacak şartlar nedir haber veriniz arkadaşlar ben özürlü yüzde 79

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir