Anasayfa / ANALİZ / SAĞLIK ÖNLİSANS 2015-2016 KONTENJAN DEĞİŞİMİ

SAĞLIK ÖNLİSANS 2015-2016 KONTENJAN DEĞİŞİMİ

Geçtiğimiz yıla kadar önlisans (2 yıllık) kontenjanlarına öğrenci kabul edilirken, sınavsız geçişle başvuran tüm adaylar yerleştirilir, yer kalırsa ygs puanı ile diğer adaylar yerleştirilirdi. Bu nedenle de özellikle çok talep gören sağlık programlarına ygs puanına ya sıra gelmiyor veya gelirse de çok az kontenjan olduğu için taban puanlar çok yüksek oluyordu. Ancak geçtiğimiz yıl yapılan değişiklikle önlisans kontenjanları ikiye ayrıldı; %60 kontenjan sınavsız geçişe; %40 kontenjan ise ygs puanına ayrıldı. %60’lık kontenjanda yerleştirme geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sınavsız geçişle yapıldı, yine yer kalırsa ygs puanı ile de öğrenci alındı. Ancak %40’lık kontenjanda ise tek kriter ygs puanı oldu.

Bu sene ygs-sınavsız geçiş kontenjan ayrımı devam ediyor. Ancak Ösym bir değişikliğe giderek kontenjanları %50-%50 yaptı. Ygs kontenjanlarını %40’tan %50’ye çıkardı. Bu durumda önlisans kontenjanlarının %50’sine sınavsız geçişle; %50’sine de ygs puanı ile yerleştirme yapılacak. Ygs puanı ile öğrenci kabul eden kontenjanda hangi liseden mezun olduğunuzun hiçbir önemi yok, ygs puanı yüksek olan avantajlı olacak, yerleştirme ygs puanı dışında hiçbir kriter yok. Tabi bu sınavsız geçiş hakkı olanlar için kötü; olmayanlar için de iyi bir haber.

İşte bu sene %40”tan %50”ye çıkartılan ygs kontenjanlarını, en çok talep gören sağlık programları için bir tablo haline getirdik. Tabi tabloda tüm önlisans programları yok. Hazırladığım tablodaki programlardaki ygs kontenjanı artışı 2015’e göre 8.763. Bu ciddi kontenjan artışı sağlık önlisans programlarına yerleşmek isteyen adaylar için bu sene işlerin daha kolay olacağı anlamına geliyor.

Tüm önlisans programlarındaki ygs kontenjanı artışı ise 37.787. Yine tüm önlisans programlarında, Sınavsız geçişe ayrılan kontenjandaki azalış ise 51.103.

DEĞERLENDİRME

Sınavsız geçiş ile önlisans programlarına yerleşmek isteyen adaylar geçen seneye göre daha fazla zorlanacaklar ve taban obp’de artış yaşanacak. Ygs puanı ile önlisans programlarına yerleşmek isteyen adaylar ise kontenjan artışından dolayı, geçen seneye göre daha kolay yerleşecekler ve taban başarı sıraları gerileyecek.

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir