Anasayfa / ANALİZ / SINAVLARDA ENGELLİLERE SAĞLANAN KOLAYLIKLAR

SINAVLARDA ENGELLİLERE SAĞLANAN KOLAYLIKLAR

TÜİK’in yaptığı bir araştırmaya göre, ülkemizde en az 1 engeli bulunan yaklaşık 5 milyon kişi bulunuyor.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlara on binlerce engelli aday başvuru yapıyor. Konu ile ilgili başvuru sayılarını, sınavlarda engellilere sunulan hangi imkanlardan kaç adayın yararlandığını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

ENGELLİ ADAYLARA YÖNELİK SINAV UYGULAMALARI

ENGELLİLER İÇİN SINAV UYGULAMALARI VE BAŞVURU KOŞULLARI

Engelli adaylardan bazıları haklarından haberdar olmadıkları için, engellerinden kaynaklı sınava dezavantajlı olarak katılmak zorunda kalıyor. Bu yazının amacı da adayları haklarından ve avantajlarından haberdar etmek.

Engellilere sunulan imkanları bir arada sunduğumuz, kılavuz incelemesini de içeren, aşağıya linkini bıraktığımız yazı çok fazla okundu ve Youtube kanalımızda konu ile ilgili yayınladığımız video çok izlendi. Ancak hem yeni kılavuz yayınlandığı için, hem de konu çok geniş olduğu için, yalnızca engellilere yönelik sınav uygulamalarını içeren bu yazıyı yazmaya karar verdik.

ÖSYM’NİN ENGELLİLERE SUNDUĞU İMKANLAR

KONU İLE İLGİLİ YOUTUBE KANALINDAKİ VİDEOMUZ

ENGELLİ ADAYLAR SINAVLARA BAŞVURU YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Yazıyı hazırlarken, YKS Başvuru Kılavuzu’nu esas aldık. Ancak Ösym’nin yaptığı tüm sınavlarda engellilerle ilgili açıklamalar benzer. Bu nedenle ilgili sınavın kılavuzunu da incelemek koşulu ile bu yazıyı referans alabilirsiniz.

YKS BAŞVURU FORMU 31.MADDE

Engelli adayların öncelikle aşağıda linkini bıraktığım “YKS ADAY BAŞVURU FORMU” 31. maddesinde ilgili haneye tik koymaları gerekiyor.

YKS ADAY BAŞVURU FORMU

YKS başvuru formunun diğer alanlarını da doldurduktan sonra yapmanız gereken; ÖSYM‘nin sizin engelinizden haberdar olması ve size sınav anında kolaylıklar sunabilmesi için, aşağıda açıklayacağım 4 evrakı ÖSYM‘ye postalamak. Bu evrakları başvuru merkezine veya okulunuza değil; doğrudan ÖSYM’nin “ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığı (EADB) 06800 Bilkent/ANKARA” adresine posta yolu ile göndermeniz gerekiyor.

ÖSYM’YE GÖNDERİLMESİ GEREKEN 4 EVRAK NEDİR?

1)Engelli Sağlık Kurulu Raporu/ÇÖZGER/Sağlık Kurulu Raporlarının onaylı bir örneği:

Özel hastanelerden alınacak raporlar kabul edilmiyor. Devlet/Üniversite hastanelerinden rapor almanız gerekiyor.


2) Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu

Formun linkini aşağıya bırakıyorum. Formda öncelikle kimlik bilgilerini dolduruyorsunuz. Ardından “Sürekli Engel Grubu” kısmında size uygun olan seçeneği işaretleyip, raporunuzda yer alan engel yüzdesini yazıyorsunuz. Engeliniz kalıcı değil ise, “Geçici Engeli Olanlar” kısmını, ilgili raporunuzun bitiş tarihi ile beraber dolduruyorsunuz. “Özel durumlar” kısmında ise ilk 2 kısımda size uygun seçenek yok ise veya ilk kısımda yaptığınız işaretleme ile ilgili bir detay mevcut ise işaretleme yapıyoruz. Seçeneklere uygun bir durumunuz yoksa bu alanı boş bırakabilirsiniz.

Sınav Uygulamasına İlişkin Bilgiler bölümünde ise size uygun seçenekleri işaretliyorsunuz.

Sınava Getirilebilecek Araç ve Gereçler bölümünde, sınav anında yanınızda bulunması sizin için gerekli olan seçenekleri işaretliyorsunuz. Eğer bu araçları sınav salonuna kadar kullanıp, sınav salonunda sınav görevlilerine teslim edebilecekseniz, Kılavuzda belirtilen araç gereç ve cihaz ile ilgili kuralları okudum. Engelli salonunda, Sınava Giriş Belgemde yazılı araç gereç ve/veya cihazımla Kılavuz kuralları doğrultusunda sınava katılmayı kabul ediyorum” seçeneğini; eğer bu araçları sınav anında da kullanmanız gerekiyorsa Kılavuzda belirtilen araç gereç ve cihaz ile ilgili kuralları okudum. Kılavuz kuralları doğrultusunda her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş Engelli salonunda, Sınava Giriş Belgemde yazılı araç gereç ve/veya cihazımı sınav süresince kullanarak sınava katılmayı kabul ediyorum. seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

SAĞLIK DURUMU/ENGEL BİLGİ FORMU

3) Sağlık/engel durumunu belirten dilekçe

Durumunuzu, engelinizi, engelinizin nasıl oluştuğunu ve size yaşattığı negatif durumları detaylıca belirttiğiniz bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Bu dilekçede engeliniz ile ilgili tüm özgeçmişinizin bulunması, engel bilgi formunda yer almayan ancak sizin sınava giderken/sınav anında mutlaka kullanmanız gereken araç/gereç varsa belirtmeniz gerekiyor.

Dilekçeyi ÖSYM‘ye gönderirken, “Genel Amaçlı Dilekçe Örneği” formatını kullanmanız ve Aday İşlemleri Sisteminden aldığınız evrak referans numarasını dilekçenizde belirtmeniz gerekiyor.


4) Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisini

Doldurmuş olduğunuz başvuru formunun fotokopisini alıyorsunuz.

Bu 4 evrakı başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye ulaştırmadığınız takdirde, engellilere sunulan kolaylık ve imkanlardan yararlanmanız mümkün değil. Başvuru sürecinden sonra engeli oluşan adaylar için ise Ösym, sınavın yapılacağı haftanın çarşamba gününe kadar süre veriyor. Bu durumdaki adayların bu süreye kadar ilgili evrakları Ösym‘ye ulaştırmaları gerekiyor.

SINAV UYGULAMALARI

EK SÜRE UYGULAMASI

Görme-İşitme-Zihinsel Engelli, Sınıflanamayan (Yaygın Gelişimsel Bozukluk-Özgül/Özel Öğrenme Güçlüğü) Engeli bulunan adaylara ÖSYM tarafından ek süre verilir. Bu ek süre 20-30 dakika arasında değişebilir. Sınav giriş belgesindeki süreye bakarak, size ne kadar ek süre verildiğiniz anlayabilirsiniz.

BÜYÜK PUNTO UYGULAMASI

Soru kitapçığını kendi okuyacak durumda olan görme engelli adaylar, kitapçığın 9 punto yerine 14 punto olarak verilmesini talep edebilir. Ancak cevap kağıdı standart olarak 9 punto olduğu için bu adayların işaretleyici yardımı alması gerekir.

Ayrıca, görme engelli adayların soru kitapçıklarında, şekil-şema-tablo-grafik-resim içerikli sorular ile karmaşık sorular yer almıyor.

İŞARETLEYİCİ/OKUYUCU YARDIMI

Cevap kağıdını doldurmakta zorluk çekecek seviyede engeli olan adaylar, dilerlerse işaretleyici yardımı alabilirler. Adaylar soru kitapçıklarını da okuyamayacak durumdalarsa okuyucu yardımı da alırlar. Bu durumda yardımcılar aday yerine soruları okurlar ve cevap kağıdına işaretleme yaparlar. Bu iki yardımı alan adayın, sorularını kendisinin okumasına veya işaretlemeyi kendisinin yapmasına izin verilmez. Aksi durumda sınavı geçersiz sayılır.

Adaylar dilerse sadece işaretleyici yardımı alabilir. Bu durumda da adayların işaretleme yapmasına izin verilmez.

JAMMERLI BİNALAR

Sınav anında da elektronik araç gereç kullanması zorunlu olan adaylar için, Ösym‘nin 81 il merkezinde, her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş sınav salonları bulunmaktadır. Engel bilgi formunda ilgili kutucuğu işaretlemeniz ve Ösym‘nin uygun görmesi durumunda bu salonlarda sınava alınırsınız.

GÖRME-İŞİTME ENGELLİ ADAYLARA ÖZEL BAŞVURU KILAVUZU

Ösym işitme-görme engeli bulunan adaylar için ayrı ayrı olmak üzere kılavuz hazırlıyor. Bu durumda olan adaylar aşağıdaki linkten bu kılavuzlara ulaşabilir. Geç kalınmış da olsa bu hizmetin değerli olduğunu düşünüyorum.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN YKS KILAVUZU

İŞİTME ENGELLİLER İÇİN YKS KILAVUZU

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

DHBT NEDİR? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait, imam-hatip, müezzin-kayyum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir