Anasayfa / ANALİZ / TERCİH İÇİN ÖNERİLER

TERCİH İÇİN ÖNERİLER

Sınav sonuçları açıklandı, tercih heyecanı başladı. Tercih için tarihler 06-14 Temmuz arası olsa da yerleştirme puanlarının açıklanması ile tercih süreci başlamış oldu. Öğrencileri bu anlamda çok zorlu bir süreç bekliyor. Belki de hayatlarının geri kalanını etkileyecek bu kararı alırken meslekler-puanlar-başarı sıraları-üniversiteler hakkında bilgi edinmeleri çok önemli.

İŞTE TERCİHTE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

 • En temel kriter başarı sıralaması. Öğrenciler tercihlerinde kesinlikle puanları değil, başarı sıralarını dikkate almalı. Puanlar seneden seneye büyük değişiklikler yaşanabilirken; başarı sıraları daha tutarlı öngörü sunuyor.
 • Tercih sırası önemli değil. Eğer vakıf üniversitelerinin tercih bursuna talip değilseniz. Bir programı tercih listenizde üst sıraya yazmanız size hiçbir şey kazandırmaz.
 • İlk 2-3 tercihiniz hayal tercih olabilir. Olması imkansız da olsa yazmanızda hiçbir mahsur yok. Sonraki 5-6 tercih de sıranıza uzak tercihler olabilir. Sürpriz olursa buralara yerleşirsiniz. Sonraki 12-13 tercih sıranızın %10 altı-üstü olabilir. Yüksek ihtimalle buradan bir yere yerleşirsiniz. Son 7-8 tercihiniz; özellikle son 3 tampon tercih olsun. Bu sene yerleşmek istiyorsanız bunu mutlaka yapın.
 • Kazanırsanız gitmeyeceğiniz bir bölüme ASLA tercih listenizde yer vermeyin. Seneye sınava girdiğiniz takdirde okuldan gelen puanınız yarıya düşer…
 • Tercih danışmanlığı aldığınız uzmanlara! dikkat edin. En azından 3 tercih danışmanına giderek kıyaslamada bulunun.
 • Sadece tek bir nedene dayanarak tercih yapmayın. Örneğin sadece aileniz istiyor diye veya sadece ataması var diye bir bölüm yazmayın. İlgi-istek-yetenek en çok dikkat etmeniz gereken kriterler.
 • Hukukta 150 bin; Tıpta 40 bin başarı sırası kriteri olduğunu; bu kriterin Kıbrıs için geçerli olmadığını unutmayın.
 • Özel koşulları okumadan asla tercih yapmayın. Özel koşullara en pratik bir şekilde rehberlik.osym adresinden ulaşabilirsiniz…
 • Devlet memuru veya öğretmen olmayı düşünüyorsanız, tercih edeceğiniz bölümün önceki atamalarda kaç KPSS puanı ile atadığını mutlaka araştırın.
 • Vakıf üniversitesi yazacaksınız, üniversitenin burs olanaklarını, staj imkanlarını, yurtdışı eğitim imkanlarını, kampüs yapısını, teknolojik altyapıyı v.s. mutlaka araştırın.
 • Tercih edeceğiniz üniversitenin Çap-Erasmus imkânlarını araştırın.
 • Ek puan başarı sıralaması ile genel başarı sıralamasını karıştırmayın. Örneğin Ygs-4 genel sırada 90 bininci olmuş bir öğrenci rahatlıkla ilahiyata yerleşir. Ama ek puanlı başarı sırası 90 bin olan yerleşemez.
 • Meslek yüksek okullarında (2 yıllık) bu sene yapılan değişikliğe dikkat. Artık Meslek lisesi mezunlarının yerleşme ihtimali daha düşük, diğer lise öğrencilerinin girme ihtimali daha yüksek. Bunun sebebi ise meslek yüksek okulu kontenjanlarının ikiye ayrılarak; %40”ının YGS puanı ile alınacak olması.

Aday öğrencilerin kendileri için en hayırlı programlara yerleşmelerini diliyorum…

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir