Anasayfa / ANALİZ / TYT 200 PUAN KARMAŞASI

TYT 200 PUAN KARMAŞASI

Geçtiğimiz yıllarda sınav sisteminde birçok değişiklik yapılırken; bu yıl ” Yök Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ’ın:

“Bu sene ailelerin rahat olması lazım. Yükseköğretim girişle ilgili yapısal bir değişiklik olmayacak. Geçen sene nasıl hazırlanıyorsa öğrenciler, bu sene de bu şekilde hazırlansınlar. Mevcut sistem girilecek programın gerektirdiği yetkinliği sorgulayan adil bir düzenek. Burada bir yapısal bir değişikliği bu sene için öngörmüyoruz, böyle bir planlamamız yok.”  

açıklaması doğrultusunda, sınav sisteminde değişikliğe gidilmedi. Ancak sınav sisteminde yer alan “TYT’de 200 ve üzeri puan alanların puanının bir sonraki yılda da kullanılabilmesi” kuralı ilk defa bu yıl uygulanabilecek. Bu nedenle adayların bu konuda kafaları karışık. Bu yazımda bu karmaşayı açıklığa kavuşturmaya çalışacağım.

Öncelikle bu imkandan yararlanabilmek için doğal olarak 2018 TYT’ye girmiş olmak ve 200 üzeri puan almak gerekiyor. Bu sene sınava ilk defa girecek ve geçen sene TYT puanı 200’ün altında olan adayların bu kural ile kafalarını karıştırmalarına gerek yok. Sınav başvurusu yaparken bu adaylar 29.maddeyi ( “2018-TYT puanım 200 ve üzeridir, 2019-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2018-TYT puanımı kullanmak istiyorum”)  işaretlemeyecekler. Sadece bu sene 200 ve üzeri TYT puan alırlarsa gelecek sene bu puanı kullanma hakları olduğunu bilmeleri yeterli.

İlgili 29.Madde:

Kuralda belirtilen 200 puan OBP (Okuldan gelen puan) eklenmeden oluşan “Ham Puan” dır. Bu durumda 2018 TYT ham puanı 199 olan bir adayın OBP ile birlikte oluşan yerleştirme puanı 245 olsa bile, ham puanı 200’ün altında olduğu için bu kuraldan faydalanamaz.

Sistem Nasıl İşleyecek?

1. 2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların, sınavdaki başarı sıraları dikkate alınarak yüzdelik dilim değerleri hesaplanacaktır. 2019-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların başarı sıraları dikkate alınarak yüzdelik dilim değerleri aynı şekilde hesaplanacaktır.

2. 2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların yüzdelik dilim değerleri (Adayın ilgili yıldaki başarı sırasının, aynı yıldaki TYT puanı 200 ve üzeri olan aday sayısına oranının 100 ile çarpılmasıyla elde edilen sayısal değer, adayın “yüzdelik dilim değeri” olarak adlandırılır) referans alınarak, 2019-TYT’de bu yüzdelik dilim değerlerine karşılık gelen 200-500 puan aralığındaki puanlara dönüştürülecektir. Bu puan, “Dönüştürülmüş Puan” olarak adlandırılacaktır. Dönüştürülmüş Puanlar, 200-500 puan aralığında olmak üzere, adayların 2018-TYT sınav puanlarından daha yüksek veya daha düşük olabilecektir.

3. Hem 2018-TYT sınavına girerek Dönüştürülmüş Puanı olan, hem de 2019-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek olan puanı, adayın 2019-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.

4. 2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olup 2019-TYT sınav puanı olmayan bir adayın Dönüştürülmüş Puanı, adayın 2019-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.

5. Bütün adayların başarı sıraları, 2019-TYT nihai Sınav Puanı kullanılarak belirlenecektir.

ŞİMDİ HANGİ ADAYIN NE YAPACAĞINI YAZALIM?

 1. 2018 TYT puanınız 200 ve üzerinde ise ve bu sene de TYT’ye katılmak istiyorsanız 29.maddeyi işaretlemeden sınav başvurunuzu tamamlıyorsunuz. Bu durumda sistem otomatik olarak, 2018 TYT ve 2019 TYT’den hangisi yüksekse onu kabul edecek. Bu nedenle biz, 2018 TYT’de 200 ve üzeri puan alan adayların (hiçbir kaybı olmadığı için) 2019 TYT’ye mutlaka girmelerini öneriyoruz.
 2. 2018 TYT puanınız 200 ve üzeri ise ve bu sene hiçbir oturuma katılmak istemiyorsanız bile sınava mutlaka başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru yaparken başvuru formundaki 29.maddeyi işaretliyorsunuz ve 20,00TL başvuru ücreti yatırıyorsunuz. Bu durumda 2018 TYT puanınız ile önlisans tercihi yapabiliyor ve özel yetenek sınavlarına da girebilirsiniz.
 3. 2018 TYT Puanınız 200 ve üzerinde olsa bile, bu sene Lisans tercihi yapmak istiyorsanız, AYT’ye (veya YDT) başvurmak zorundasınız. Çünkü TYT lisans programları için kullanılamıyor. (Özel yetenek hariç)

DEĞERLENDİRME

TYT’de 200 ve üzeri puan alan adaylar için getirilen bu uygulama, her ne kadar adayların sınav stresini azaltmak, TYT gibi muhakemeye dayanan ve o günkü ruh halinizin de sonuca çokça etki ettiği bu sınavda adayları rahatlatmak amacı ile getirilse de; getirdiği karmaşa ve kafa karışıklığı ile; dönüştürme sırasında yüzde yüz adil olunamayacağı için bizce yerinde değildir. 200 ve üzeri puan alan 2 ayrı senenin adaylarını karşılaştırırken sınava giren aday sayısındaki farklılıklar kimi zaman adayın lehine, kimi zaman da aleyhine olabilecektir. Üstelik TYT Puanı 200 üzeri olan adayların çok büyük oranının da sonraki yıl TYT’ye gireceklerini tahmin ediyorum. (Adaylar için benim önerim de bu.) Bu durumda düzenleme hedefine de tam olarak ulaşamamış olacaktır.

Konuyla ilgili sorularınızı yazımızın altına yorum olarak bırakabilir veya SORU CEVAP sayfamıza yazabilirsiniz.

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

37 Yorumlar

 1. Hocam bir şey sormak istiyorum. Geçen sene YKS sınavına girdim. Bir lisans programına yerleştim. Ancak bu sene konservatuvar sınavına girmek istiyorum. 2019 YKS sınavına girmedim. Ne TYT ne AYT. Sınavına gireceğim okul ile bu durumu görüştüğümde sınava girmeme gerek olmadığını söylediler. Ancak yazınızda 2018 TYT puanımı bu seneki özel yetenek sınavlarında kullanabilmem için başvuru yapıp belirttiğiniz maddeyi işaretlememiz gerektiğini söylemişsiniz. Baya kafam karışmış durumda.

  • MÜRSEL AKGÜNEY

   Evet, onlar da doğru söylemiş, sınava girmene gerek yok ama sınava başvurmuş olman gerekiyordu maalesef…

 2. Hocam gecen sene yks de 214 puan aldm bu sene de 156 puan aldım dönüştürülmüş puanim 214 oldu. Bu dönüştürülmüş puan ile müzik yetenek sınavlarına girebilirmiyim ? Cevaplarsanız cok sevinirim .Tesekkurler

 3. Hocam bende birşey sormak istiyorum; 2018 tyt’de 200 ve üzeri aldım,2019 tyt’ye girdim 145 aldım. Şuanki sonucum dönültürülmüş puan mı yoksa daha dönüştürülmedi mi? Bilgi alabilirmiyim ,teşekkürler.

 4. Hocam merhaba benim geçen seneki tyt yerleştirilmiş puanım 201 bu seneki tyt puanım146 geçen seneki 201puanımı kullana biliyormuyum kullana biliyorsam dönüştürülmüş puan ne zaman açıklanır. Teşekkür ederim

 5. Hocam yerleştirme 199 puan 1 puanla 200 kaçırdım aldığım bu puan bi işe yaramaz demi seneye bırakmalıyım

  • MÜRSEL AKGÜNEY

   200 bir baraj puanı değil, tyt’nin 2 yıl geçerli olma kriteri, ama o da yerleştirme puanına göre değil ham puana göre…

 6. geçen sene ki ham puanım 195 yani bu sene onunla tercih yapamıyor muyum ?

 7. hocam donusturulmus nihai puana ilk sene tercih yapsaydik eklenecek olan okul puani herhangibir yerde ekleniyor mu?

  • MÜRSEL AKGÜNEY

   sorunuzu anlayamadım, daha açık sorarsanız yardımcı olmaya çalışayım…

   • Hocam 2019 ta 235 ek puan aldım okul puanı ile 265 ve meslek liseli olduğum içinde 018 katsayısından 287 puanım oldu. Ben seneye bu puanımı tekrar kullanmak istediğimde sadece ham 235 imi kullanıcam yoksa obp yüzde50 kesilmiş şekilde 235 in üstüne eklenmiş halinimi kullanıcam? Yani ek puan alabilecekmiyim yine?

    • MÜRSEL AKGÜNEY

     Geçen sene eğer bir yeri kazandı iseniz, obpnin de ek puanın da yarısı gelecek, geçen sene ile ilgili yazdığınız rakamlarda hata olduğu için tam rakam veremiyorum…

 8. Hocam geçen seneki tyt puanımı kullanıp bu yil sadece dil sinavina gireceğim ama dilden istediğim sıralama gelmezse geçen seneki tyt puanimla bu yıl önlisans tercihi yapabiliyorum değil mi ?

 9. Hocam merhabalar size bir sorum olacaktı. 2019 tyt ham puanım 216 ve bu sene de tyt sınavına girdim. Ösym sisteminin otomatik olarak en yüksek puanı kabul edeceğini söylemişsiniz. Bu dönüştürülmüş puanlarla özel yetenek sınavlarına başvuru yapabiliyor muyuz ?

 10. 2018 senesindeki puanım 199 sıralamam 660.678 2018 yılındaki puanım ile o zamanın koşulları içerisinde bir bölüme yerleşebilirmiyim bu sene çok kötü bir ğuan bekliyorum

  • MÜRSEL AKGÜNEY

   2018 puanının bir geçerliliği yok maalesef…

   • Meraba hocam ben geçen sene tercih yaptığım için bu sene okul puanim kırılarak hesaplandı seneye bu tyt puanimi kullanirsam yine okul puanim kırılmış olarak mi hesaplanır yoksa ham puan üzerinden mi

 11. merhaba
  TYT sınav puanımı,yerleştirme puanımı esas alınıyor.
  Mesela tyt sınav puanı 198,yerleştirme puanı 245 hangisi baz alınacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir