Anasayfa / ANALİZ / ÜNİVERSİTE HAKKINDA GENEL BİLGİLENDİRME VE UYARILAR

ÜNİVERSİTE HAKKINDA GENEL BİLGİLENDİRME VE UYARILAR

Yeni kazananların aklında birçok soru işareti vardır, biliyorum. Biz de yaşadık. 🙂 Ben de sizlere bilgim doğrultusunda birkaç bilgi ,öneri ve uyarı iletmek istiyorum.

1 ) BİR EĞİTİM YILI 2 DÖNEME AYRILIR.

Güz Dönemi 
Bahar Dönemi

Açılıştan Yarıyıl tatiline kadar olan döneme Güz Dönemi; Yarıyıl tatilinden sene sonuna kadar olan döneme Bahar Dönemi denir.

Yani :

2 senelik okuyanlar için toplam 4 ders dönemi;
4 senelik okuyanlar için toplam 8 ders dönemi vardır.

Her dönem farklı dersler alırız arkadaşlar. Yani lisede ki gibi değil. İçerik olarak aynı olan dersler de vardır ama farklı dersler görülür.

2 ) SINAV KONUSUNA GELİRSEK ….

Her iki dönemde de ikişer sınav yapılır.Yapılan ilk sınavlara VİZE; 2. sınavlara FİNAL denir.

Her okulda aynı olmamakla beraber genellikle not hesaplanırken Vizede yani ilk sınavda aldığınız notun %40’ı Final de yani 2.sınavda aldığınız notun %60’ı alınır ve çıkan sonuç sizin ortalamanız olur ve o nota göre geçersiniz ya da dersten kalırsınız.

Ama bazı okullarda VİZE %30 FİNAL % 70 olabilir, sınavlar senelik olabilir ya da daha farklı olabilir. Üniversiteler özerk kurumlar olduğu için bu kararları kendileri verirler.Bu yüzden bu yüzdeliği ve sınav dönemlerini okulunuza gidince sorup öğrenirsiniz.

3 ) NOTLAR NASIL HESAPLANIR DERSEK EĞER…..

VİZENİN %40 FİNALİN %60 ETKİLEDİĞİ BİR NOT SİSTEMİNİ DÜŞÜNELİM….

Mesela ilk sınavdan 40 ikincisinden 80 aldık diyelim….

Burada direk iki sayının toplamını 2 ye bölmüyoruz.Etkiler farklı çünkü.Bu yüzden hesap şöyle olur :

Vize notunuz olan 40’ın %40’ı 16 eder bu elimizde. Bunun üstüne finalin %60’ını yani 80’in %60’ı olan 48’i de ekliyoruz . 16+48 toplayınca 64 yapar. Bu 64 bizim en son notumuz olur. Bu nota göre değerlendiriyoruz.

Yani geçme notu 60 olan bir okulda bu dersi şartsız,koşulsuz ,sorunuz geçiyoruz arkadaşlar.

Ayrıca vize final ortalaması düşük olan dersi geçemeyen öğrenciler için Finallerden hemen sonra “BÜT” yani BÜTÜNLEME SINAVI olmaktadır.Bu sınav da Final yerine geçmektedir.

Mesela : Geçme notu 60 olan okulda her hangi bir dersten hem vize de hem finalde 40 alıp o dersi geçemeyip BÜTÜNLEME SINAVI’na kaldığımızı farz edelim.

Eğer BÜTÜNLEME’de 80 aldığımızı düşünelim….

BÜTÜNLEME final yerine geçtiği için 80’in %60’ını alıyoruz 48 +Vize notu olan 40’ın da %40’ını alıyoruz 16.
48+16 =64

Yani bizim BÜTÜNLEME sonunda oluşan notumuz 64 oluyor ve bu durumda koşulsuz ,sorunsuz geçiyoruz arkadaşlar .

BÜT’e genel de finali kötü olanlar kalır.Burada geçme şansı olur. (Ancak bütünleme olmayan üniversiteler de olabilir.)

4 ) VİZEYE ÖNEM VERİN!

Her ne kadar çoğu okul da VİZENİN etkisi FİNALİN etkisinden düşük olsa da bence Vize yani ilk sınav notumuz çok ama çok önemlidir.

NEDEN Mİ ?

Çünkü BÜT’e kalırsak vizenin %40’ı alınacağından VİZE’DE 5-10-15-20-30 gibi puanlar alıp BÜT’e kaldıysak eğer BÜT’de geçmemiz için en az 80-90 almamız lazım olur ve geçmemiz zor olur.

Vizemiz iyi olursa, Finalden ortalama bir puan alsak da dersten geçeriz, BÜT’e kalmayız zaten. BÜT’e kalsak da BÜT’de fazla puan almaya mecbur kalmadan geçebiliriz. Yani VİZE 80 ise geçme notu 60 olan bir yerde finalden 50 alıp sorunsuz geçeriz .Finalde alamazsak eğer BÜTÜNLEME’de 50 alıp sorunsuz geçebiliriz .Yani VİZE notunuzun önemini anlatmaya kelimeler yetmez bence.

Ayrıca vize iyi olunca, derslere hevesimiz artar finale de özgüven verir; olumlu etki yapar, sma kötü olursa isteksiz olabiliriz.

5 ) PEKİ NOT SİSTEMİ NASIL OLUR HANGİ NOT GEÇER HANGİSİ KALIR ?

Kimi okulda geçme notu 45; kiminde 50; kiminde 60 kiminde 65’tir. Kiminde de ÇAN SİSTEMİ geçerlidir.

6 ) ÇAN SİSTEMİ NEDİR?

Geçme notunun sınıfın ortalamasına bağlı olduğu sistemdir. Yani bir derste sınıfın vize ve final sonucu oluşan ortalaması 50 olarak çıkarsa ve sizin notunuz 50 ve üzerinde ise geçersiniz. Geçmenin tamamen sınıf arkadaşlarınızın notlarına bağlı olduğu SİSTEMİN ADI ÇAN SİSTEMİDİR…..

7 ) NOTLARIN HARFLENDİRİLMESİ

Arkadaşlar, üniversitede not ortalamaları 4 üzerinden değerlendirilir. Her okulun geçme notu farklıdır. Ben geçme notu 60 olan sisteme göre açıklayacağım.

Aşağıda hangi notun hangi harfe denk geldiği yazıyor arkadaşlar. Şimdi burada bilmemiz gereken nokta şudur :

Fotoğraf açıklaması yok.

AA : 4.00 Geçer 
AB : 3.75 Geçer (Her okulda yok.Bazılarında var.)
BA : 3.50 Geçer 
BB : 3.00 Geçer 
CB : 2.50 Geçer 
CC : 2.00 Geçer 
DC : 1.70 Koşullu Geçer ( Açıklaması aşağıda )
DD : 1.30 Koşullu Geçer ( Açıklaması aşağıda )
FD . 1.00 Kalır 
FF : 0.00 Kalır

(Özellikle belirteyim: Verdiğim örnek geçme notu 60 olan yerler içindir. Geçme notu 50 ise notumuza karşılık gelen harf notu daha yüksek gelir; 65 ise bundan daha düşük gelir. Ayrıca çan sistemindeysek ve örneğin sınıfın ortalaması 40 ise bu tabloya göre daha yüksek harf notu gelir. Sınıf ortalaması 80 ise bu tabloya göre daha düşük harf notu gelir.)

Koşullu geçme: Herhangi bir dersten geçme notunun biraz aşağısında not alıp, harf notu olarak DD veya DC alırsak ve o dönemki ortalamamız 4 üzerinden 2.00’ın (çoğu okulda böyledir) üstündeyse bu dersi geçmiş kabul ediliriz. Mesela geçme notu 60 olan okuldaki 2 dersten 50-55 puan aldık ve harf notu olarak DC ya da DD aldık diyelim. Eğer o dönemki ortalamamız 2.00’ın üstünde ise sorunsuz olarak ve BÜTÜNLEME sınavına girmeye gerek kalmadan bu dersleri geçiyoruz; o dönemki ortalamamız 2.00’ın altında ise bu dersleri geçemiyor ve bu derslerden BÜTÜNLEME sınavlarına giriyoruz.

Alttan Ders Almak: FD FF olup kalmamız durumunda da BÜT’e gireriz. BÜT’den geçme sansımız olur. Geçemezsek dersi alttan alırız. Yine ilerleyen sene ya da senelerde dersin sınavlarına tekrar katılırız. Yani alttan almak demek dersi sonraki sene ya da senelerde vermek demektir.

Üstten Ders Almak: Ayrıca üstten ders alıp okulu 1 sene sene erken bitirme şansımız da var. Ama derslerimizin tamamında başarılı isek ve ortalamamız da yüksek ise olabiliyor bu durum… Kiminde 4 üzerinden 3; kiminde daha fazla istenir. Okuldan okula göre değiştiği için sizler okulunuzun öğrenci işlerine gidip bu konu hakkında kesin bilgileri alabilirsiniz.

8 ) DERSLERİN KREDİLERİ

En kritik olaya gelirsek eğer, arkadaşlar üniversitede her dersin farklı kredisi vardır.

Bir dönem 10 dersimiz var diyelim. Bir dersin kredisi 4; birinin 3; birinin 2; birinin 1; birinin 6 olabilir. Bizler kredisi yüksek olan derslere daha iyi çalışıp elimizden geldiği kadar yüksek almaya çalışmalıyız. Hangi dersin kaç kredisi olduğunu bilmiyorsanız eğer hocalarınız danışıp bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Kredi zaten o dersin haftalık ders saati ile orantılıdır.

Siz kredisi yüksek olan dersleri yüksek yapın, kredisi düşük olanlar çok yüksek olmasa da ortalamaya çok etki yapmaz. Kredisi yüksek olan derslerdeki notlarınız yüksek olursa; ortalamanız yüksek olacaktır.

Asla gözden kaçırmayın bunu. Ortalamayı yükseltmek açısından kredisi yüksek olan derslerimizde alacağımız notlar çok önemlidir. Buna dikkat etmezsek eğer çok üzülebilirsiniz. Çünkü hem sizden yüksek puanla kapatan yerlere ortalama ile yatay geçiş için; hem çift ana dal için hem de (Fen-Edebiyatta iseniz) Formasyon için (eğer ilerde ortalamaya göre verilirse) çok önemli bu.

Yani arkadaşlar geçişler ,çift anadal ve formasyon için ortalama çok önemli olabiliyor. Bu yüzden ortalamayı düşürecek ya da yükseltecek dersler bu kredisi yüksek olan derslerdir!

Mesela ben 1.sınıfın ilk döneminde tüm dersleri hepsi aynı değerde sanıyordum, hangisine daha iyi çalışmam gerektiğini bilmiyordum. Bu nedenler yüzünden ilk dönem ortalamam 2.40 geldi. Ama sonraki dönemlerde durumun farkına varınca kredisi yüksek olan derslere daha çok ağırlık verip, onlardan iyi notlar alınca ortalamam çok daha yükseldi. Şu an 3. sınıfa geçtim, 3.28 ortalamam var. Yüksek değil ama 1. döneme göre bu farkındalık nedeniyle gelişme kat etmişim demek ki.

9 ) ÇİFT ANADAL NEDİR?

Arkadaşlar, Çift Anadal, okuduğunuz program dışında başka bir programın derslerini alarak, çift diploma alma imkanıdır. Ama bunun için okullar bazı kriterler sunar. Mesela çoğu okulda en az 3.00 ortalamamız olması ve alttan dersimizin olmaması gerekiyor. Ayrıca her program için çift anadal yapamazsınız. Kendi belirledikleri bölümleri okuma şansı sunarlar. Yani X üniversitesindeki bir Tarih öğrencisinin Çift Anadal ile okuyabileceği bölümler Y üniversitesindeki bir Tarih öğrencisinin Çift Anadal ile okuyabileceği bölümlerden farklı olabilir.

Bu yüzden okuyabileceğimiz bölümler ve Çift Anadal şartları her okulda farklılık gösterebileceğinden siz bu konuyu okulunuza; yani öğrenci işlerine danışacaksınız.

10 ) YÖK DERSLERİ

Tüm üniversitelerde, Türk Dili Edebiyatı-İnklap Tarihi-Temel Bilgi Teknolojileri yani Bilgisayar ve İngilizce dersleri vardır. Çoğunda da bu dersler sanal ders olarak yani İnternet üzerinden anlatılır. (AMA ÇOĞUNDA KİMSE DİNLEMEZ VE YOKLAMA ALINMAZ DERT ETMEYİN )

Bu derslerde hemen her sene aynı sorular sorulur. Fotokopicilerden not alıp geçebilirsiniz. (Unutmayın sadece 1. sene olur bu 4 dersin tamamı ya da birkaçı)

Bu 4 dersin 3’ü kolaydır. Sizi zorlarsa İngilizce zorlar. Ona da iyi çalışırsanız geçersiniz arkadaşlar. O da o kadar zor olmaz.

11 ) ÜNİVERSİTEDE İLK HAFTA

Gittiğinizde ilk hafta genelde ders olmaz. Muhabbet olur. Tanışma olur. Sonradan derslere başlanır. Ve de emin olun sınıfın % 80’i sizinle aynı durumda olacak, çekinmeyin, utanmayın kimseden.

12 ) HOCALARLA İLETİŞİM

Hem dersten geçmek için hem de bilgiyi iyi , detaylı öğrenmek için hocalarımızla aramızın iyi olması gerek. Bunun için okula en başında gidin ve unutmayın ön sıralara hocanıza yakın oturun. Boş bulununca hocalar devamlı ön sıradakilere bir şeyler söylerler çünkü. Ayrıca mezun olunca akademik kariyer yapmak isterseniz, hocalarınızın referansı sizin için çok önemli olacaktır. Ve de çekinmeyin. İçinizden geleni aktarın hocanıza. Onun görevi sizlere bilgi vermektir çünkü. Bilgi vermek zorundadır. Bu yüzden asla çekinmeyin …

13 ) SINIF OTURMA DÜZENİ

Sınıfta herkesin belirli yeri yoktur. İsteyen istediği yere oturur ama siz en başından itibaren en önlerde oturun ki sonradan o yerlere alışıldığı için öne yaklaşmak zor olabiliyor.

14) ÜNİVERSİTEDE DEVAMSIZLIK

Üniversitede devamsızlık hakkı güne göre değil, derse göre verilir.
Yani her dersin belli bir devamsızlık hakkı vardır. O hakkı aşarsaK, sınıfta kalmayız sadece o dersten kalırız ve o dersi alttan alırız arkadaşlar.

Bu hak da çoğu okulda toplam ders saatinin % 30’u dur. Yani bir dönem boyunca 50 ders saati olan bir dersi 15 ders saatinden daha fazla girmediysek o dersten devamsızlıktan kalıyoruz. Alttan alıyoruz. Ama unutmayın: Sadece dersten kalınır; sınıfta kalınmaz. Bu devamsızlık hakkının ne kadar olacağına okul ve hocalar karar verir. Her okulda aynı olmaz bu sistem. Ders saatine göre orantı yapılır. Bunu hocalarınız iletir sizlere. Ama devamsızlıktan kalan pek olmaz. İhmal etmeyin yeter ki.. Hakkımızı doldurduysak da belki hocalar inisiyatif kullanıp bizi bırakmayabilirler.

15 ) VİZE SONRASI TATİL!

Resmi tatil olmamasına rağmen sınav stresini atmak için hemen her okulda vizelerden sonra öğrenciler kendine tatil ilan eder. Sınıflarda pek kimse kalmaz. Bu yüzden çoğu hoca da vizelerden sonraki hafta kimse olmadığı için yoklama almaz. Onların da işine geliyor tabi 🙂

16 ) ZİL – DERS BAŞLAMA SAATİ?

Hocalar gelince ayağa kalkmıyoruz 🙂 Zil diye bir olay yok. Hocalar derse geç de gelebilir; istediği zaman da dersi erken bitirebilirler. Genelde bu konuda ikinci öğretimler şanslı oluyor. Akşamları maç -program-etkinlik daha çok olduğu için, dersler birçok zaman erkenden bitiriliyor.

17 ) ÜNİVERSİTEDE ORTAM OLUŞTURMAK

Siz asla kendinizi sıkmayın. Yeniyim ,ortam yapamam diye telaş etmeyin. İlk 10-15 gün millet birbirini yeni yeni tanır. Bu yüzden belki ön yargılarımızdan ötürü insanlar bize çok değişik gözükürler ama sonradan herkes diyaloğa geçer. Yeter ki odun olmayalım. 🙂

Hele vize zamanları geldi mi herkes bir telaş içinde olacak. Üst sınıflardakilerle bile kanka olacaksınız. Ve de sınav zamanı üst sınıflarla görüşün. Geçen seneden çıkan sorular söylerler ve hocalar aynı soruları sorabilirler ve bu durum sizin için olumlu olur . 🙂 Herkes aynı psikolojide olduğundan endişe etmenize gerek yok.

18 ) ÖĞRENCİ KARTI – BELGESİ

Okula başlayınca size öğrenci kartı verilecek. Onu asla kaybetmeyin.
Çoğu okulda okul girişi için, yemekhanede yemek yemek için gereklidir. Sorun yaşayabilirsiniz. Öğrenci kartınızdaki resim sizin ÖSYM’deki resminiz olacak. 🙂 ama üzülmeyin, herkeste aynı olacak bu durum . 🙂

19 ) ÜNİVERSİTEDE İLK YIL

İlk sınıfta dersler biraz daha hafif olur. Bu yüzden ilk sene tadını çıkartmaya bakalım arkadaşlar. Tabi dersleri de ihmal etmeden. 🙂 Bu günler bir daha gelmeyeceğinden tekrardan okusanız da bu atmosfer asla olmayacağından bu günleri çok iyi değerlendirelim arkadaşlar. Yoksa ilerleyen dönemlerde bu imkanı bulamayabilirsiniz. Unutmayın bu atmosfer bir daha gelmeyecek. Bu yüzden okulun ve şehrin tüm imkanlarından faydalanmaya çalışın .

20 ) EKONOMİK TÜYOLAR

Kendi şehriniz dışında bir üniversite kazandıysanız ve otobüsle gelip gitmeyi düşünüyorsanız eğer, size bir önerim olacak:

Büyük firmalar ile seyahat edecekseniz biletlerinizi almadan önce bu firmalara ait yol kartı varsa yol kartı alın yoksa da üye olmak istiyorum diyin. Üye olursanız ya da yol kartı alırsanız bir bilet için harcadığınız ücretin ortalama %7’si civarı hesabınızda birikir. Bu birikenler bir bilet fiyatı kadar olursa o birikenleri kullanıp ücret ödemeden tekrar bir seyahat daha yapabilirsiniz.

Örneğin: Devamlı 50 TL olan bir bilet alıyorsunuz diyelim. 50 TL olan 1 bilette 3.5 tl hesabınıza birikir. 1 sene içinde de hem memleketinize hem de başka yerlere gidiş gelişle beraber toplamda 15 kere seyahat ederseniz 16.seyahati ücret ödemeden yapabilirsiniz. Ve 50 TL’niz cebinize kalır. Ben o kadar seyahat yapamam ki demeyin. Sadece memleketinize değil illa ki başka şehirlere de gidersiniz. Hemde okul bitene kadar 14 değil çok daha fazla seyahat edersiniz. Bu yüzden öğrenci olarak bu durum bizim işimize gelir arkadaşlar.

NOT : Her firma bu imkanı tanımaz. Yani yerel firmalar bizlere genellikle bu hakkı tanımaz. Ama büyük firmalar bu imkanı tanıyor arkadaşlar .

Ayrıca gireceğiniz büyük kaliteli mağazaların birçoğunda da aynısı geçerlidir. Büyük mağazalardan alışveriş kartı çıkarıp onunla alışveriş yaparsanız onlarda da alışverişinizin ortalama %5’i kadar puan birikir. Bu da hepimizin işine gelir.

21 ) ÜNİVERSİTEYE GEÇ BAŞLAMAK

Okula 20 + yaşlarda başlayan arkadaşlarımızın telaşe kapıldığını geç kaldım dediğini görüyorum. Geç değil hatta avantaj. Neden diyeceksiniz; öncelikle sınıfın genelinden büyük olunca az da olsa bilgi, deneyim, tecrübe olarak önde olacağız ve daha rahat ve mantıklı davranacağız onlara göre. Gurbetteysek, sınıftaki diğer arkadaşlar bizden küçükse uyum sorunu yaşayabilir ama biz biraz daha olgun olduğumuz için bu sorunu yaşamaz ya da yaşasak bile erkenden gideririz. En önemli yanı, bu psikoloji ve deneyim dolayısıyla daha rahat ve sakin olacağımızdan diğer arkadaşlardan daha rahat gireceğiz sınavlara ve derslere. Eğer çan sistemi gibi bir sistem olursa da (Her yerde olmasa da birçok okulda var) çoğu derste sınıfın ortalamasından yüksek not alıp derslerden geçme şansınız çok yüksek olur. Ayrıca kültürel değişme olduğu için, 17-18-19 yaşındaki genç hata yapmaya daha müsait olur ve istemediği sonuçlar ile karşılaşabileceği çok şey başına gelebilir. Ama olgun insan kolay kolay kültürel değişime kaptırmaz kendini ve istemediği olaylar ile karşılaşma olasılığı daha düşük olur. (Tabi olgunluk yaş ile doğru orantılı olmayabiliyor bazen) İş hayatına erkenden atılanlar inanın sonradan geç başlasam daha iyiydi diyorlar. Gençliğimi doya doya yaşayamadım gibisinden.

22 ) KAZANDIĞIM BÖLÜM İYİ Mİ?

Arkadaşlar kazandığı bölümde sorun yaşarım ya da atanamam, yapamam diyen arkadaşlarımızı görüyorum. Ben asla hiçbir bilim hakkında yorum yapmayı sevmem. Bilim insanlık için hayatı kolaylaştırmak adına vardır. Bu yüzden en sevmediğim husus bir bilimi iyi mi kötü mü diye yorumlamaktır.

Okumamızdaki tek amaç işse okumayalım, sadece maddiyat için okuyacaksak okumayalım daha iyi. Çünkü hazırlık okul, atanma vs minimum 6 sene demek. Biz sadece iş ve para diye okuyacaksak eğer burada tüketen bağımlı nüfus olacağımıza bu senelerde işe girip çok geçmeden işimizde ustalaşıp paraya kavuşuruz.

Sırf iş sahibi olmak için okursak, bilgi amaç olmaz sadece bir araç olur ve biz bu bilimlerin tesirini görmeyiz, gösteremeyiz. İşte maalesef ki kanımca bu ülke hep bu yüzden kaybediyor. Okuyanlar bilim için, üretim için, bilgi için değil; barajı aşmak için okuyor. Bu durumda ne kendimize ne ülkemizdeki gelişime katkıda bulunabiliyoruz. Hep yerimizde seyrediyoruz. Bu yüzden size naçizane tavsiyem şudur :

Para-iş olayını bir kenara bırakalım. Biz bilim için okuyalım. İnsanlığa katkımız olması için okuyalım. İşte o zaman tek amacımız para ve iş olmadığı için; sadece bilim-bilgi-üretim olacağı için zaten alanımızda da güzel bir ilerleme kaydederiz ve o ısrarla istediğimiz meslek para gibi gayelere de zaten bu bilgilerimizle ulaşırız. Çünkü biz işimizi iyi bilirsek eğer bırakın kapı kapı dolaşmayı, iş için millet bizim ayağımıza gelir. Çünkü alanında iyi olan bir insanla kim çalışmak istemez ki ?

Ama sadece meslek-para dersek; aklımız o bilimde olmaz. Yoğunlaşamaz, üretemez sonradan da sorun çekeriz.

Şimdi yollar ortada. Meslek-para diyorsanız bırakın okul işini masraf edeceğinize kar edin. Sırf para-iş daha çok diye içinizden gelmeyen mecburi yeri seçin ve bu bilimi sadece bir araç olarak kullanın ya da bırakın şu para pul muhabbetini, bilgi için üretim için okumak isteyin, alanınızda ilerlemeye bakın ve bu birikim sayesinde bunun karşılığını alın. Benim düşüncem budur arkadaşlar. Seçim sizlerin.

Benim az olsa da iletmek istediklerim bunlardır arkadaşlar. Ayrıca bunları yazabilmek için saatlerce emek verdim. 🙂 Bu metindekileri öğrendiğiniz için emin olun çok şanslısınız. Çünkü yarısından çoğu okula bunları bilerek başlamaz. İşte siz bu yüzden avantajlı olacaksınız . 😉 Kıymetimi bilin. 🙂

Hazırlayan : Hamza Polat

HAMZA POLAT FACEBOOK SAYFASI

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

DHBT NEDİR? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait, imam-hatip, müezzin-kayyum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir