Anasayfa / Featured / ÜNİVERSİTE SINAVLARINA REKOR BAŞVURU

ÜNİVERSİTE SINAVLARINA REKOR BAŞVURU

YKS başvuru süresi (geç başvuru hariç) sona erdi. Ösym Başkanı
Prof. Dr. Halis Aygün 2019 için Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın:

Temel Yeterlilik Testi’ne 2 milyon 446 bin 51,

Alan Yeterlilik Testleri’ne 1 milyon 985 bin 689,

Yabancı Dil Testi’ne ise 134 bin 323 adayın başvurduğunu açıkladı.

Tabi ki her sene olduğu gibi bu sene de başvuru sayısında makul bir artış bekleniyordu. Ancak bazı çevrelerce; sanki bilinçlice, adayların moralini bozacak şekilde 3-4 milyon başvuru olacak şekilde dedikodular yayıldı. Bu dedikodunun bir gerçekliği ve mantıklı bir izahı yoktu tabi. Ancak adayları korkutmaya dedikodusu dahi yetti. Geçtiğimiz yılda benzer dedikodular çıkmış; başvuru sayısı açıklanınca dedikodu güruhu birden ortadan kaybolmuştu.

Bu yıl için tabi bir artış bekleniyordu ama; bu işin içinde olan eğitimciler tarafından, makul bir öngörü olarak 2.5 milyon civarında bir başvuru bekleniyordu. Geç başvuru tarihinde yapılacak başvurular da eklendiğinde bu makul öngörünün gerçekleştiği görülecektir.

Adaylar başvuru sayısına çok takılmamalı, kendileri ile yarışmaya devam etmelidir. Birçok adayın vitesi düşürdüğü bu aylarda, irade göstererek çalışma performansını arttırmak sizi hedefinize yaklaştıracaktır, ki unutmayın “Sınavı Kazanan İradenizdir.”

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir