Anasayfa / ANALİZ / VAKIF(ÖZEL) ÜNİVERSİTE ÜCRETLERİ-PUANLARI ve SIRALAMALAR (2014 Verileri)

VAKIF(ÖZEL) ÜNİVERSİTE ÜCRETLERİ-PUANLARI ve SIRALAMALAR (2014 Verileri)

Özel üniversitelerle ilgili öğrenciler arasında yanlış bilgiler mevcut. Öğrencilerin büyük çoğunluğu özel üniversite ücretlerinin ne kadar olduğunu bilmiyor. %75,%50,%25 burslulukların farkında olmayan öğrenciler var. Bazı öğrenciler bundan 20 sene önce olduğu gibi burslu öğrencilerin özel üniversitelerde çok azınlıkta olduğunu düşünüyor. Yine bazı öğrenciler de burslarının kesilme tehlikesinin çok yüksek olduğunu düşünüyor.

Bundan 20 yıl önce öğrencilerin bu tip endişelerinde haklılık payı vardı. Ekonomik durumu çok iyi olmayan öğrenciler özel üniversitelerinde burslu okurken zorlanabiliyor, ortama uymada sıkıntı yaşayabiliyor, bursunun kesilmesi korkusu yaşayabiliyordu. Ancak özel üniversitelerin artması ile birlikte rekabet ortamının kızışmasıyla bu dengeler değişti. Önceki yıllarda öğrencilerinin %5-10”unu burslu olan üniversiteler artık kısmi burslularla birlikte %50-75 civarında öğrencisini burslu kabul ediyor. Ayrıca burs kesilme koşulları eskisine göre çok daha esnetilmiş durumda. Birçok üniversite ortalama dahi istemezken, ortalama isteyenler de 2.00 gibi ulaşılması çok zor olmayan ortalamalar istiyor.

Özel üniversitelerin artması ayrıca ücretleri ve puanları da düşürüyor. Senelik 5-10 bin liralık bedel karşılığında dahi özel üniversitelerde eğitim almak mümkün.

Aşağıdaki tablolardan bazı özel üniversitelerin ücretlerini-puanlarını ve sıralamalarını görebilirsiniz….


Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir