Anasayfa / ANALİZ / YGS’NİN ETKİSİ YÜZDE KAÇ?

YGS’NİN ETKİSİ YÜZDE KAÇ?

Öğrencilerin büyük emekler vererek hazırlandığı YGS geride kaldı, sonuçları da açıklandı. Sonuçlar kimi öğrencilerin beklediği gibi gelse de, öğrencilerin büyük bir bölümü küçük çaplı bir şok yaşadılar. Çünkü son denemelerde yaptıklarından çok düşük puanlarla karşılaştılar. Puan-sıra analizi ile ilgili çok şey söylenebilir. Ancak bu yazımızda sınav sisteminin doğru bilinen yanlışlarından olan YGS etkisi üzerine bir değerlendirme yapacağız.

ÖSYM kılavuzunda YGS etkisi dil puan türleri hariç (%40) olarak gösterilmiştir. Birçok rehber öğretmen de buna göre öğrencilerine, YGS etkisinin %40 olduğunu söylemektedir. Dolayısıyla LYS etkisi de %60 olacaktır. Ancak bu hesaplamaya OBP(Okuldan gelecek puan) dahil değildir. Bazı dershaneler de geçmiş yıllarda YGS etkisinin %28’e düştüğünü söyleyerek öğrencilerini motive etmeye çalışmışlardır. Her YGS  sonrası bu tip söylentiler çıkmıştır.

YGS etkisi üzerine değerlendirme yaptığımızda gerçek şudur: YGS etkisi öğrencinin performansına göre değişecektir. Kılavuzda belirtilen %40 etki ancak YGS-LYS’de bütün soruların doğru cevaplanması veya YGS-LYS performansının benzer olmasıyla mümkün olacaktır. Bunu 3 ayrı tablo ile inceleyelim.

BU TABLOYA GÖRE ÖĞRENCİNİN YGS-LYS PERFORMANSI BENZERDİR. BU DURUMDA KILAVUZDAKİ GİBİ YGS ETKİSİ YAKLAŞIK %40 OLMUŞTUR.

BU TABLODA İSE ÖĞRENCİ YGS’DE BAŞARILI OLAMAMIŞ; ANCAK LYS’DE ÇOK ÜSTÜN BİR BAŞARI GÖSTERMİŞTİR. BU DURUMDA YGS ETKİSİ %20’LERE KADAR DÜŞMÜŞ; LYS ETKİSİ %80’LERE KADAR ÇIKMIŞTIR.

BU TABLODA İSE ÖĞRENCİ YGS’DE ÜSTÜN BİR BAŞARI GÖSTERMİŞ, ANCAK LYS’DE BAŞARISIZ BİR SONUÇ ORTAYA ÇIKMIŞTIR. BU DURUMDA LYS’NİN ETKİSİ DÜŞMÜŞ, YGS ETKİSİ YÜKSELMİŞTİR

Tablolardan da anlaşılacağı üzere YGS etkisi öğrencinin performansına göre değişmektedir. Tablolardan öğrencilerin YGS etkisini %20’ye kadar düşürme ihtimalleri olduğu görülmektedir. Bu LYS etkisinin %80’lere kadar çıkabileceği anlamını taşımaktadır. Dolayısıyla henüz %80’i hesaplanmamış bir puanla üniversiteye yerleşeceklerini düşünmeli ve önümüzdeki ayları çok iyi değerlendirmelidir. YGS’de başarılı olmuş öğrenciler de henüz her şeyin bitmediğini Tablo-3’teki gibi bir durumla karşılaşma ihtimalleri olduğunu bilmelidirler.

Umarım bunu okuyan LYS öğrencilerinin tamamı Tablo-2’deki gibi bir LYS performansıyla kötü geçen YGS etkisini en aza indirirler ve kendileri için en hayırlı, en güzel üniversiteye ve bölüme yerleşirler.

Hepinize LYS’de başarılar diliyorum.

Not: Yapılan netler bölümündeki ilk 4 test YGS; sonraki 5 test ise LYS netleridir.

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir