YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

2
1127

YKS Başvurusunu bireysel olarak yapmak isteyenler adaylar için başvuru adımlarını yazımızda görsellerle anlattık. Adayların öncelikle https://ais.osym.gov.tr/ adresine girerek T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir.

Ardından 1.Adımda görseldeki “Başvuru Sürecindekiler”e tıklanır. 2019-YKS seçilir.

2.Adımda açılan ekranda kimlik bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edilir. Bilgiler doğruysa görseldeki gibi “Sonraki adım”a tıklanır. 12.sınıf öğrencisi iseniz fotoğrafınız sisteme girilmeli, fotoğrafınız 50 aydan eski ise yenilemelisiniz.

  3.Adımda adres ve iletişim bilgileriniz doğruysa sonraki adıma geçiyorsunuz.

  4.Adımda eğitim bilgileriniz bulunuyor, burada da hata yoksa sonraki adıma geçiyorsunuz.

5.Adımda durumunuza uygun seçeneği,

6.Adımda il-ilçe bilgileri,

7.Adımda lisede din dersi alıp almadığınızı,

8.Adımda yabancı dil sınavına girecek adaylar hangi dilden gireceklerini,

9.Adımda şehit veya gazi yakınları kendilerine uygun seçenekleri,

10.Adımda 2018 TYT Puanı 200 üzeri olup, 2018 TYT puanını kullanmak isteyen ve 2019 AYT’lere girmek istemeyen adaylar bu maddeyi işaretleyecektir. 2019 TYT veya AYT’ye giren, 2018 TYT’si 200 ve üzeri puan alan adayların bu seçeneği işaretlemesine gerek yoktur. Bu adaylar bu seçeneği işaretlemese de 2018-2019 TYT’lerden hangisi yüksekse sistem onu kabul edecektir.

  11.Adımda girmek istediğiniz YKS oturumlarını seçiyorsunuz.

  12.Adımda ekrandaki “Başvuru Kontrol ve Önizleme”yi tıklayarak bilgilerinizi son kez kontrol edip, çıktı alınız. Ardından da gerekli ücreti ilgili bankalara veya ÖSYM sitesinden “Ödemeler” kısmından yatırarak başvurunuzu tamamlayın.

*Görseller için Sayın Hazin TOLAN’a teşekkür ederiz…

2 YORUMLAR

    • Başvuru merkezlerine gidip başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru merkezlerini kılavuzdan öğrenebilirsiniz veya size en yakın liseye gidip danışabilirsiniz…

CEVAP VER

Yorumunuzu ekleyin
İsminiz