Anasayfa / ANALİZ / YKS EN ÇOK MERAK EDİLENLER

YKS EN ÇOK MERAK EDİLENLER

Kimsenin yapamadığı soruyu yapmam standart sapmanın etkisi ile beni binlerce kişinin önüne mi geçiriyor gerçekten?

Hayır, bir testteki her sorunun değeri eşittir. Yani örneğin TYT Türkçe 40 sorunun her birinin değeri aynıdır. Ancak test genel olarak zor olursa, testin genel olarak katkısı artar.

Bu yıl iki yıllık tercih yaptığımda OBP”ım yarıyarıya düşer mi?

Tercih yaptığınızda değil; kazandığınızda düşer.

Önü açık diye nitelendirebileceğimiz (önlisans, lisans) bölüm ne tavsiye edersiniz?

Bu sorunun cevabı çok uzun ama çok dile getirilmeyen bölümler yazayım: Önlisans: (Sağlık dışında) Sosyal güvenlik,sosyal hizmet,insan kaynakları yönetimi, aşçılık, at yetiştiriciliği, sivil savunma ve itfaiyecilik, tapu ve kadastro, özel güvenlik vs. Lisans: Raylı sistemler mühendisliği, odyoloji, dil ve konuşma terapisi, özel eğitim öğretmenliği v.s.

Başka bir bölümü okurken ya da o bölümü dondurup üniversite sınavına girip başka bir bölümü okuyabilir miyim?

Hayır, aynı anda iki lisans veya iki önlisans okuyamazsınız(açıköğretim hariç). Kazandığınızda diğerinden kaydınızı silmeniz gerekir.

Okul birinciliğinin yerleştirme puanına en fazla etkisi ne kadar olur? (Dershane hocam okul puanınla birlikte 60+30= 90 puan katkısı olur dedi.)

Hayır, 2012’de yapılan değişiklikle beraber artık okul birincileri tam puan alamıyor. Diploma notuna göre aldığı OBP değişiyor. Kısa yoldan hesaplamak için, diploma notunuzu 0,6 ile çarpabilirsiniz…\

Öğrenim kredisi nedir, herkese çıkar mı? Geri ödemeye ne zaman başlanıyor? Kendi maddi durumumu düşük gösterirsem bana da başbakanlık bursu çıkar mı?

Öğrenim kredisi burs çıkmayan herkese çıkıyor. Geri ödeme mezuniyetten 2 yıl sonra başlıyor, ancak sigortalı bir işe giremediğiniz her yıl için erteleme hakkınız var. Gelirinizi az gösterirseniz burs alamazsınız, alsanız da yalan beyanda bulunduğunuz anlaşılır ve bursunuz kesilir. Aldıklarınızı faiziyle ödersiniz…

Vakıf üniversitelerinin ücretleri genel olarak ne kadar? %25 burslu derken ne kast ediliyor?

Vakıf ücretleri çok değişken ;15 binden başlayıp 100 binlere kadar çıkıyor. Önlisanslar biraz daha ucuz, lisanslar biraz daha pahalı. Tıp-Ftr-Pdr gibi popüler bölümler daha pahalıyken, talep az olanlar daha ucuz. 20 bin lira olan bir vakıf üniversitesini %25 burslu kazanırsanız 15 bin ödersiniz…

Tam burslu kazandığım bir bölümde ilk yılında alttan dersim kaldığında bursum kesiliyormuş arkadaşlarım öyle söylüyor. Doğruluk payı var mı?

Burs kesilme şartları her vakıf üniversitesinde farklı. Bir çok üniversite 2,00 ortalama istiyor. Bir çoğu ise öğrenim süresini uzatmama şartı koyuyor. Bazıları ise hiçbir şartta burs kesmiyor. Ancak genel olarak bundan 10-15 yıl önceye göre burs kesilme riski çok daha az.

Yurtdışında üniversite okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Yurtdışı çok geniş bir konu. Bir cümleye sığmaz. Ancak ben doğru ülke-üniversite seçildiği takdirde gidilmesini öneririm.

Memurluk sınavına da girmek istiyorum. YKS”ye girmem o sınava girmemi engeller mi?

Hayır herhangi bir engel teşkil etmez.

Diyelim ki bu yıl çalışmama rağmen istediğim bölüme yetecek puanı alamadım. Önümüzdeki yıl en fazla kaç puan artırabilirim. (20-30-40 puan vs.)

Bu aldığınız puan ve çalışma temponuza göre değişir. 100 puan da artırabilirsiniz, daha düşük puan da alabilirsiniz…

Üniversite tercih kılavuzunu incelerken MTOK diye bir şey okudum. Açılımı nedir? Ben bir düz lise mezunu olarak bu bölümleri yazabilir miyim?

Mtok meslek liselilere özel üniversite kontenjanıdır. Düz liseliler başvuramaz.

Yanında puanı yazmayan bölümler ne anlam ifade ediyor? Sizce o bölümlere puanım yetmediği halde yerleşebilir miyim?

Puan yazmayan bölüm eğer kılavuza bakıyorsanız, puanı oluşmayan yani barajı geçenlerin kazandığı bir bölümdür. Bunun sebebi ise o bölümün kontenjanını dolduramamasıdır.

Kolumda dövme var. Yüzünde ya da vücudunun herhangi bir yerinde yara olanları astsubaylığa almıyorlarmış. Beni de almazlar yoksa? Bu durum engel oluşturur mu?

Bu sağlık kurulunun kararı. Ancak kalıcı dövme ise sorun olabilir. Yüz haricinde bulunan basit iz-yaralanmalar çok önemli değil…

Önlisans programı olarak İşletme ile lisans programı olarak işletme mezunu KPSS”ye girdiğinde aynı yerde memur olarak çalışabiliyormuş. Maaşları da aynı imiş. İki yıllığı okumak daha mantıklı değil mi?

Lisans mezunu iseniz az da olsa maaşınız farklı olur.Ayrıca lisans mezunlarının atanma sayısı önlisansa göre çok daha fazla. Yine lisans mezunu olarak özel sektörde şansınız daha yüksek…

İki yıllığı açıköğretimle dört yıllığa tamamlamak, iş imkanını artır mı? Önlisans mezunlarına açıktan tamamlama hakkı YKS’ye girmeden verilen bir hak mıdır?

Tabi ki arttırır. Evet bu hak doğrudan geçiş sağlar. Herhangi bir sınava girmenize gerek kalmaz…

Tercih listesini nasıl oluşturmalıyım? Her zaman düşük puanın altına yazdığım yüksek puanlı bölüm ölü tercih mi olur?

 Her zaman ölü tercih olmaz. Çünkü baz aldığımız veriler bir önceki sene verileridir. Tercih listesinde ilk sıralara puanınızın üzerindeki, orta sıralara puanınız civarındaki, son sıralara ise puanınızın altındaki yerleri yazmanızı öneririm. Ayrıca İlk 4-5 hayal tercih dediğimiz çok yüksek yerler, son 4-5 de tampon tercih dediğimiz puanınızın çok altındaki yerler olabilir…

Haftada kaç saat ders çalışmalıyım? İdeal ders saati çalışma süresi var mıdır? (Haftada 35-42 saat gibi vs.)

Bu her öğrenciye göre değişir. İdeal olan hedef konu-soru belirlemek olabilir. Örneğin haftalık her dersten 2”şer konu ve toplamda 2000 soru hedefi koyulabilir. Tabi bu hedeflerin ayrıntılı olarak yazılması gerekir…

Okul öncesi öğretmenliği mezunları liselerde görev yapabilir mi, çocuk gelişimi öğretmenleri aralarındaki fark nedir?

Talim terbiyenin çizelgesine göre, şu dersleri verebiliyor okul öncesi öğretmenleri: Okul Öncesi Eğitimi-Özel Eğitim Okul ve Sınıflarında Okul Öncesi Eğitimi Dolayısıyla liselerde kadrosu yok. Ancak bazen kız meslek liseleri bünyesinde uygulama anasınıfları açılıyor, orada kadro alabilir. Bir de ihtiyaç durumunda kadrolu değil, görevlendirme olarak kız meslek liselerinde çocuk gelişimi derslerine girebilir.

Adaletten dgs”yi kullanarak hukuk fakültesine geçilebiliyor mu? Bunda şansım yüzde kaçtır?

Evet geçilebiliyor ve YKS ile geçişten biraz daha kolay denilebilir. Yüzde olarak başvuran kişi sayısı ile kontenjanı ilişkilendirebiliriz, ancak rakamlar her yıl değişiyor.

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir