Anasayfa / ANALİZ / YKS İÇİN SÜRE YETERLİ Mİ?

YKS İÇİN SÜRE YETERLİ Mİ?

Yıllardır sınav ve tercih sürecinde yer alan uzmanlar olarak sizlere samimi bir ortamda sağlıklı bilgiler ulaştırabilmeyi istiyoruz… Değişik yollarla bizlere ulaştırmış olduğunuz sorularınızı cevaplayabilmek, sizlere önerilerde bulunabilmek ve tecrübelerimizi aktarabilmek ve bunlarla motivasyonunuza katkı sağlayabilmek için eğlenceli paylaşımlar tadında her hafta sizlerle bir araya gelebilmeyi umuyoruz.

YKS’ ye YAKLAŞIK 14 HAFTA KALDI, BU SÜRE BİR ŞEYLERİ GERÇEKTEN DEĞİŞTİREBİLMEK İÇİN YETERLİ Mİ?

Evet, 20 yıldır profesyonel olarak sınav ve tercih sürecinin içinde yer almaya çalışan biri olarak söylüyorum ve tekrar tekrar vurguluyorum ki kesinlikle evet! 

Çünkü her sene, hem de 1-2 değil onlarca hatta yüzlerce kişide gözlemliyoruz ki sınav öncesi 3 aylık dönemi ciddi bir hazırlıkla ve fedakârca geçirenler gerçekten başarıyorlar…

Bu konuda yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Hal-i hazırda elinizde bulunan kitaplarınızdan yola çıkarak, bu kitaplardaki konuları/bitireceğiniz testleri bir A4 kâğıdına çıkarın.
  • Önemine-soru sayısına göre öncelikli konularınızı belirleyerek ilk iki haftayı sınırlarınızı test etme anlamında değerlendirip dişinizi sıkın ve kendinize yüklenerek çalışın/soru çözün.
  • Çalıştığınız konular ve çözdüğünüz sorular ile ilgili detayları (süre, toplam soru sayısı, doğru-yanlış-boş sayıları, yayın adı gibi… ) günlüğünüze yazın ki günlük-haftalık hedefiniz/toplam yükünüz ortaya çıksın… Yine GELECEK REHBERİM’de sizler için hazırlanmış olan GÜNLÜK-HAFTALIK TAKİP FORMU’ nu kullanarak daha sıkı bir konu çalışması ve soru çözümü periyodu oluşturabilirsiniz… 

ÖNERİLERİMİZ

  • Aynı gün içerisinde tek derse odaklanmanızı önermiyoruz, ideali 3 farklı derse çalışmanız-sorular çözmenizdir.  Uzun süre aynı derse çalışmak hem sıkıcı olabiliyor hem de hipnotik etki yaparak verimi çok düşürebiliyor; oysa farklı derslere çalışmak hem beynin farklı bölgelerini aktif hale getiriyor hem de stresi azaltmaya yardımcı oluyor
  • Evde/yurtta; kendiniz, bireysel olarak deneme çözmelisiniz.  Grup ile denemelere giriyor olsanız bile kendiniz de bu denemeleri yapmalı, her hafta sayısını arttırmalı, sürenizi-net yüzdenizi kontrol etmelisiniz
  • TYT’de bol bol farklı kaynaktan ve adet olarak çok soru çözmek gerekli iken, AYT’de mümkünse en az 2 farklı kaynaktan konuları/soruları kontrol edebilmek sağlıklı olur.

TAKTİK HAZIRLIK

Sınava hazırlık 2 aşamalıdır ve spor müsabakalarına çok benzer!

Birçok spor müsabakasında maçlara nasıl hazırlanılıyorsa aslında sınavlara da benzer mantıkla 2 aşamalı hazırlanılır. Bunlar; Fiziksel Antrenman ve Taktiksel Antrenman’ dır.

Fiziksel Antrenmanlar, konu tekrarları ve soru çözümleri;

Taktiksel Antrenmanlar ise Süre Kontrolü, Turlama Tekniği, Zaman Dilimi ve şekil olarak sınavın kopyası ortamlar oluşturma ve de tüm bunlardan sonra denemelerin bu bilgiler ışığında analizini yapmaktır. 

Üstelik haftalar ilerledikçe Taktiksel Antrenmanlar, Fiziksel Antrenmanlardan daha önemli ve faydalı hale gelir.  Ülkemizde taktiksel olarak sınava hazırlanma ve sürecin tüm detaylarını prova etmenin gençler ve eğitimciler tarafından ihmal edildiğini görmekteyiz… Taktiksel antrenman çok önemsenmeli; kendimizi sınava hazır hissetmemizde çok değerli olduğu bilinmelidir.  Süre kontrolü, çözüm sırası ve stili, optik form kullanma alışkanlığı ve yöntemi gibi bize has bir tarz oluşturmamızı sağlayarak fiziksel antrenmanların amacına ulaşmasını sağlar.

PEKİ, HANGİ TÜR KAYNAKLARI, NASIL KULLANMALIYIZ?

Öncelikle, müfredattaki değişiklikleri ve soru tiplerindeki yenilikleri yansıtması açısından, konu anlatımlı kitaplar da önemli olsa da, özellikle soru bankalarımızın güncel olması çok hayati değerdedir.

Soru bankalarında ve deneme setlerinde tek bir yayın grubuna bağlı kalmamak da asla ihmal edilmemelidir.

Hem TYT hem de AYT için, ama öncelikle ve bu dönemde mutlaka TYT için; 40’ ar soruluk  TYT TÜRKÇE ve TYT MATEMATİK, 20’ şer soruluk TYT SOSYAL ve TYT FEN   deneme setlerinden faydalanmak, her gün düzenli olarak çözmek ve daha da ilerisi süre tutarak çözmek çok çok faydalı olacaktır.  ÖSYM’ nin bir soru için tanıdığı 1,125 dk yani 67,5 saniyeyi bu testlere yansıtarak 20 soruluk testleri 22,5 dakikada, 40 soruluk testleri 45 dakikada çözmeye çalışmak bizim için çok yararlı birer prova olacaktır. İlk denemelerimizde süreyi yetiremesek bile, süre sonunda eğer testi bitirememişsek kaçıncı soruda kaldığımızı ve bitirmemiz için ilave etmemiz gereken zamanı not alarak testi bitirmeliyiz.   Soru bankalarımızdan soru çözmemizin yanı sıra bu prova, soruları karma olarak ve sınav formatında – sınavda çıkacak sayıda görmemiz sınav anına hazır olmamızda çok yardımcı olacaktır.  Üstelik tam TYT denemelerine göre daha kısa sürede, daha az soru çözerek ve istediğimiz sayıda test yaparak hazırlanmamızı da sağlamış olur.

Yine, asla ihmal etmememiz gereken, TYT ve AYT DENEME SETLERİ… ve yine tek bir yayına – gruba bağlı kalmadan…   haftada 2 veya 3 kere TYT denemesi yapmamız gerçek bir hazırlık ve çok değerli bir taktiksel antrenman olacaktır.   Yukarıda bahsettiğimiz testler bizi hazır tutsa da gerçek sınav ve tam süre olan 135 dakikaya alışmak, bu süre içinde uygulayacağımız yöntem ve taktikleri oturtmak açısından süreye uyarak ve tek seferde bu denemeleri yapmaya çalışmak çok değerli olacaktır.

Şimdilik önerilerimiz bu kadar, yeni yazımızda buluşmak üzere…

HEPİNİZE BAŞARILAR DİLİYORUZ, ALLAH ZİHİN AÇIKLIĞI VERSİN…

Hakkında HASAN HÜSEYİN AKYOL

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir