Anasayfa / ANALİZ / YKS’DEKİ DEĞİŞİKLİKLERİN ETKİLERİ

YKS’DEKİ DEĞİŞİKLİKLERİN ETKİLERİ

Covid-19 sürecinde sınava hazırlanan gençler, birçok farklı sıkıntı ile de mücadele etmek zorunda kaldı. Okullarından ve üniversite hazırlık kurslarından uzak kalan adaylar; bir yandan online eğitimlere mecbur kalırken, diğer yandan virüs bulaşma endişesi ve yasaklar nedeniyle dışarı çıkıp deşarj olma şansı bulamadılar.

YÖK’ÜN BARAJ DÜŞÜRME ve SÜRE UZATMA KARARI

Covid-19 sürecinde yaşanan sıkıntılardan dolayı, aday öğrencileri rahatlatmak adına, baraj puanı düşürülerek sınav süresi uzatıldı. 05.05.2020‘de YÖK, TYT süresini 30 dakika uzatma ve lisans için baraj puanını 10 puan düşürme kararı aldı. Buna göre, yalnızca bu yıl için olmak üzere TYT sınav süresi 135 dakikadan 165 dakikaya çıkarıldı ve lisans için baraj puanı 180’den 170’e düşürüldü.

BARAJI GEÇEN SAYISI NE OLUR.

Yukarıdaki tabloda yıllara göre 180 barajını geçen aday sayılarını görüyoruz. (2017 ve öncesi YGS-LYS sınav sistemi uygulanmıştır.)

YÖK, barajı düşürme kararı ile yerleştirmelerde ilave olarak 112-195 bin arasında adayın, lisans programlarına yerleşmesini hedeflemiştir.

2020 YKS verileri henüz açıklanmadığı için, şu anda bu konuda net bir öngörüde bulunmak mümkün değil. Ancak sınav sonrası aday yorumlarına bakıldığında ve adayların üniversite tercihi konusunda son yıllardaki eğilimlerini dikkate aldığımızda, YÖK’ün hedeflediği yerleştirme sayılarına ulaşması mümkün görünmüyor.

DEĞİŞİKLİKLER TYT 200 KURALINI NASIL ETKİLER

Baraj düşürme ve süre uzatma kararı alındığında, iki nedenle bu kararın doğru olmadığını ifade etmiştik. Birincisi tek bir yıl için uygulanacak bu kararın, sınava birden çok kere giren adaylar arasında adaletsizliğe yol açacak olması; ikincisi TYT 200 kuralı gibi birden çok yılı etkileyen sistem unsurları nedeniyle bazı adayların mağdur olma ihtimali.

TYT 200 kuralının uygulanışını anlattığımız daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi, 200 puanı geçen aday sayısına göre adayın dönüştürülmüş puanı ve sırası değişebiliyor. Bu da, barajı geçen aday sayısının fazla olduğu yıl, önceki yılki TYT puanını kullanacak adayların sırasının geriye gideceği anlamına geliyor. Konu ile ilgili yazımıza ve videomuza linkten ulaşabilirsiniz: https://gelecekrehberim.com/genel/tytde-200-ve-uzeri-alanlar/

Bu nedenle, bu yıl TYT süresinin uzatılması nedeniyle, 200 puanı geçen aday sayısında artış olması halinde, geçtiğimiz yılın TYT‘sini kullanmak isteyen adayların dönüştürülmüş puanları bekledikleri gibi gelmeyecek.

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

DHBT NEDİR? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait, imam-hatip, müezzin-kayyum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir