Anasayfa / Featured / YÖK KARARLARI İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERİMİZ

YÖK KARARLARI İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERİMİZ

1.Eğitim fakültelerinde kapatılan ikinci öğretimlerin, tüm Türkiye’deki toplam kontenjanı 3618. En çok etkilenecek program ise PDR(Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik-1624)

2.Kapatılan ikinci öğretimlerin kontenjan dağılımı şöyle:

PROGRAM

KONTENJAN

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ve REHBERLİK 1624
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ 1508
ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ 424
ARAPÇA ÖĞRETMENLİĞİ 62
 

TOPLAM: 3618

3. Görüldüğü gibi yalnızca 4 programda ikinci öğretim bulunmakta. Bunun sebebi ise 2012 yılında yapılan düzenleme. İlgili tarihte yapılan düzenlemeye göre ihtiyacın çok olduğu programlar dışında, bütün programlardan ikinci öğretim zaten kaldırılmıştı. İşte düzenleme ile ilgili madde:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi ÖğretmenliğiRehberlik ve Psikolojik DanışmanlıkÖzel Eğitim Bölümü öğretmenlikleriİlköğretim Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğiikinci öğretim programları hariçEğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılmasına, kapatılan alanlarda yeni ikinci öğretim programlarının açılmamasına”

(İlgili madde de geçen İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği programı ise 2013 yılında tamamen kapatılarak, kontenjanları ilahiyat programlarına aktarıldı.)

4. 2012 Yılında yapılan bu düzenleme ile aynı zamanda, açık öğretim ve uzaktan öğretim öğretmenlik programlarının da  (Okul Öncesi ve İngilizce Öğretmenlikleri) kapatıldığını hatırlatalım. İşte ilgili madde:

“Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 09.02.2012 tarihli toplantısında alınan öğretmenlik programlarında açık veya uzaktan eğitim sistemiyle lisans programlarına öğrenci alınmaması hususundaki kararı da dikkate alınarak 2012-1013 eğitim-öğretim yılı da dahil olmak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği ile İngilizce Öğretmenliği programları ile öğrenci alan mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik programlarının öğrenci alımının durdurularak kapatılmasına”

5. Alınan kararlara göre pedagojik formasyona da sınırlama getirildi. Bütün Türkiye’de toplam formasyon kontenjanı 15 bin.

6. 15 binlik bu kontenjan için de bu son yıl olabilir. Yök’ün planlamasına göre bundan sonra formasyon yüksek lisans şeklinde yapılacak.

DEĞERLENDİRME

  • Kapatılacak ikinci öğretim kontenjanları çok yüksek olmasa da, eğitim fakültelerinin puanları bu düzenleme ile yükselecektir.
  • Formasyona sınırlama getirilmesi nedeni ile Fen-Edebiyat fakültelerindeki programların puanlarında düşme gerçekleşecektir.
  • 2012’de yapılan düzenleme sonrası Pdr-Okul Öncesi için ikinci öğretim programlarında çok büyük bir artış yaşanmıştı. Şu anki düzenleme ile de ikinci öğretim programları kapatılan üniversiteler, eğitim fakültelerinde bulunmayan öğretmenlik programları açma yoluna gidecektir. 
  • Öğretmenlik atama KPSS puanlarında bir düşüş olmayacaktır. Düzenleme bu çapta bir düzenleme değildir. Ayrıca kontenjanlar daha fazla düşürülmüş olsaydı bile, öğretmen atama puanlarında bunun etkisini biz en erken 4 yıl sonra mezun verildiğinde görebilecektik.
  • Tahmin edildiği gibi ikinci öğretimlerin kapatılması dışında, diğer kontenjanlarda da kısıtlamaya gidilirse, hem YGS-LYS puanları yükselecek, hem de önümüzdeki yıllar için KPSS öğretmen atama puanları düşebilecektir.
  • Konuyla ilgili daha sağlıklı yorum yapabilmemiz için 2016 Temmuz’da yayınlanacak Tercih Kılavuzu’nda Eğitim Fakültelerinin kontenjanın ne olduğunu görmemiz gerekiyor. 2015 Yılında Eğitim Fakültelerinin toplam kontanjanı ise 49.087 olmuştu. (Fen-Edebiyat bölümleri-İlahiyat Fakülteleri bu sayıya dahil değildir.)
  • Düzenleme yerinde, gerekli, geç kalmış ve genişletilmesi gereken bir düzenlemedir.

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir