Anasayfa / Featured / YÖK’TEN ANLAMLI BİR ÇALIŞMA-2018 YKS İL BAŞARI İSTATİSTİKLERİ

YÖK’TEN ANLAMLI BİR ÇALIŞMA-2018 YKS İL BAŞARI İSTATİSTİKLERİ

Tercih danışmanlığı yapmaya başladığım yıllardan bu yana ve özellikle 5 yıl önce gençlere yardımcı olmayı amaçlayarak açtığım bu siteyi kurduğumdan beri, üniversite sınavları sonrası ulaşmak istediğim bazı verilere ulaşmada büyük sıkıntı yaşıyordum. Öyle ki hiçbir özel bilgi, gizlilik ihlali ihtimali olmayan veriler dahi ilgili kurumlar (Başta Yök ve Ösym) tarafından paylaşılmıyordu. Örneğin 2004 yılında tek sınavlı sistem (ÖSS) varken, sözeldeki başarı sırasına doğal olarak tüm alanlardan sınava katılanlar da dahil oluyordu. O dönemde sözeldeki başarı sırasının, sınava sözel alanından girenler arasında hangi sıraya karşılık geldiği gibi basit bir veriyi bile elde etme imkanım olmamıştı. Buna benzer birçok veri için ilgili kurumlar maalesef çok ketum bir tutum sergilerdi.

Bu ketum tutumun şeffaflığa, güvenirliğe olumsuz etki ettiğini günümüz idarecileri görmüş olacak ki, birkaç yıldır veri paylaşımı konusunda ciddi adımlar atılıyor. İşte bu adımlardan biri geçtiğimiz gün itibariyle Yök tarafından atıldı. Bu kapsamda 2018 YKS Yükseköğretime Geçişte İL – BÖLGE BAŞARILARI VE NÜFUS HAREKETLİLİĞİ” çalışması yayınlandı.

Bu yazımda size bu çalışmadan bazı kesitler sunacağım. İlk verimiz 2018 YKS’nin genel bir özeti şeklinde. Bu tablodaki en dikkat çekici verinin, tercih hakkı bulunduğu halde tercih yapmayan aday sayısı olduğunu düşünüyorum.

Aşağıdaki tabloda ise 2018 YKS’de yerleşenlerin öğretim türlerine göre dağılımı var.

Bu tabloda da 2018 YKS’de yerleşenlerin puan türlerine göre dağılımı var. Tablodan da anlaşılacağı gibi yerleşen oranında lisans için aslan payı sayısal puan türüne ait.

Aşağıdaki tabloda ise Devlet-Vakıf-KKTC-Yurtdışı olarak yerleşme sayıları ve oranları yer alıyor. (Bu tablodaki Yurtdışı istatistiği yalnızca 2018 YKS aracılığıyla tercih yaparak yerleşen adaylara ait. Yurtdışında bir üniversiteye YKS dışında bir yolla yerleşen sayıları bu tabloda yer almıyor.)

Vakıf üniversitelerine sadece zengin çocukları gider anlayışı gitgide kırılıyor, tam burslu oranı ile ücretli oranı neredeyse aynı. Ancak vakıf üniversitelerinin de kontenjanlarını doldurma konusunda giderek daha fazla sıkıntı çektiklerini söylemeliyim.

Adayların en fazla ilk tercihlerine yerleşmiş olmaları ilginç. Bu oran bilinçli bir tercihi sonucu ise sorun yok. Ancak muhtemelen birçok aday kazanabileceği halde “Nasılsa kazanamam” düşüncesi ile sırasına göre gereksiz derecede temkinli tercih yaptığı ve bir grubun da “İlk tercihe yazmak kazanma şansını arttırır.” gibi yanlış bir bilgiye dayanan tercih listesi hazırladığı için, bu sonucun tamamen bilinçli bir tercih sonucunda oluştuğunu düşünemiyorum maalesef. Ki biz hazırladığımız videolarda ilk 2-3 tercihin “hayal tercih” olması gerektiğini anlatmıştık.

Yerleşme oranına baktığımızda da doğal olarak ilk 3 sırayı, içinde 3 büyük ilimizi barındıran Marmara, İç Anadolu ve Ege’yi görüyoruz.

Üniversiteyi bir anlamda açılım, farklı kültürleri tanıma, yeni yerler keşfetme, yeni bir hayatın başlangıcı vs gören üniversite adayı öğrencilerini, kontenjanların önemli bir oranının büyük şehirlerde olduğunu, istihdam olanaklarının da bu şehirlerde olduğunu düşündüğümüzde; aşağıdaki tabloda görülen, bulunduğu ilden farklı bir ile yerleşen öğrenci oranının %66 olmasının doğal olduğu sonucuna varabiliriz.

Aşağıdaki tabloda ise üniversite için ilinde kalanlarının en yüksek olduğu 20 il bulunuyor, kontenjanın çok yüksek olduğu ve iş-ekonomi-medya vs merkezi olan İstanbul’un ilk sırada olması tabi bir sonuç, listedeki bazı illerin de çevresindeki illere uzaklığı ve bünyelerinde üniversite olması önemli bir etken.

İllere göre yerleşen oranlarının listelendiği (ilk 20 il) tabloda görüldüğü gibi, yerleşen her 5 adaydan birinin İstanbul’a yerleştiğini görüyoruz. Bu çok ciddi bir oran. Ankara ve İzmir’i de dahil edersek, Türkiye’de geçen sene yerleşen her 3 öğrenciden birinin bu 3 büyük şehirden birinde üniversitede okuduğu sonucu çıkacaktır. Ayrıca listede Isparta’nın, nüfusunun azlığına rağmen 8. olması dikkat çekicidir.

“Bizim il kaçıncı sırada?” diye merak edenler için aşağıdaki tabloda illerin (ilk 20) başarı sırası ortalamaları var. Bu, o ilde sınava giren tüm adayların başarı sıralamalarının ortalaması anlamına geliyor. Liseye geçişte de hep ön sıralarda yer alan Denizli, Kırşehir, Aksaray, Burdur gibi iller burada da ilk sıralarda. Ankara’nın ilk sırada olması kadar, İzmir’in listeye ancak 20.sıradan girebilmesi de dikkat çekici.

En dikkat çekici verileri ve tabloları yazımda size aktarmaya çalıştım. Daha detaylı olarak incelemek isteyen ve kendi ilinin analizlerini merak edenler aşağıdaki linkten çalışmayı indirebilirler:

2018 YKS Yükseköğretime Geçişte İL – BÖLGE BAŞARILARI VE NÜFUS HAREKETLİLİĞİ

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR (edu uzantılı mail)

Üniversite sınavının uzun ve zorlayıcı maratonunu geride bırakıp, hele de hedeflediğiniz programa yerleştiyseniz kutlama yapmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir