Anasayfa / ANALİZ / YÖK’TEN ÜNİVERSİTELERE KARNE

YÖK’TEN ÜNİVERSİTELERE KARNE

“Yeni YÖK” anlayışı ile, eğitim uzmanlarının yıllardır yoğun eleştiriler getirdiği başlıklarda radikal kararlara imza atan YÖK; önümüzdeki yıldan itibaren üniversitelere “Karne” verme kararı aldı. YÖK Başkanı Yekta SARAÇ‘ın konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:”Bu yıldan başlayarak üniversitelerin başarı karnesini her yıl yayımlama kararı aldık. Üniversitelerimiz çeşitlendi, farklılaştı, sayıları arttı, rekabet gerekiyor. Rekabetin sonucunda başarının gözlemlenmesi, ölçülmesi ve bunun da topluma objektif ve nesnel bir şekilde açıklanması gerekiyor. Üniversitelerin değerlendirilmesi 5 ana başlıkta 42 göstergede olacak. Bu göstergelere ait 2018 yılı verileri ile üniversitelerimiz ölçülecek ve değerlendirilecek. Her bir üniversitenin geçen bir yıl içindeki performansının değerlendirilmesi her yılın başında açıklanacak” dedi

Düzenlemeye göre üniversiteler 5 başlık altında değerlendirmeye tabi tutulacak:

1) Eğitim ve Öğretim

2)Araştırma-Geliştirme, Proje ve Yayın

3) Uluslararasılaşma

4) Bütçe ve Finansman

5) Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk

İŞTE TÜM KRİTERLER

DEĞERLENDİRME

Planlanan uygulama, rekabeti ve kaliteyi arttırma, üniversite adayı gençlere tercihlerinde kolaylık sağlama gibi birçok faydalar getirecek olmakla birlikte, verilerin sağlıklı bir şekilde temin edilmesi, tutarlı ve gerçekçi olması önemli. Özellikle üniversitelerin faaliyetlerinin bu sisteme dahil edilebilmesi için verilerin sağlıklı bir şekilde işlenmesi gerekir.

Bununla birlikte, hedefleri tutturma adına, sayılarla oynama, niteliksiz faaliyetleri işleme, kalitede değil de istatistikte yarışma hastalığının önüne geçilmesi için rakamların denetimi ciddiyetle yapılmalı.

Kriterler üniversitelerin değerlendirmesi anlamında çok önemli verileri kapsa da öğrenci başına düşen m2, akademik personel başına düşen ders saati, vakıflarda akademik personele verilen maaş ortalaması gibi bazı ilaveler yapılmalı.

Eksikleri ve kusurları olmakla birlikte YÖK’ün bu kararını üniversitelerin niteliğine sunacağı katkı ve şeffaflaşma anlamında takdirle karşılıyorum.

Hakkında MÜRSEL AKGÜNEY

Şunu da deneyin

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

DHBT NEDİR? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait, imam-hatip, müezzin-kayyum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir